piątek, 2 lutego 2018

"Siostra cienia" Lucinda Riley

Seria: Siedem sióstr (tom3)
Wydawnictwo Albatros
Liczba stron: 578
Rok wydania: 2018

Star D'Apliese nie może dojść do siebie po nagłej śmierci jej adopcyjnego ojca – tajemniczego multimilionera Pa Salta. Dziewczyna jedzie do położonego nad Jeziorem Genewskim urokliwego zamku, gdzie ma się spotkać z siostrami. Na miejscu okazuje się, że Pa Salt zostawił każdej z nich w spadku zaszyfrowane wskazówki dotyczące ich pochodzenia. Otrzymana wizytówka i figurka kota wiodą najbardziej enigmatyczną z sióstr, zawsze pozostającą w ich cieniu nieśmiałą Star do uroczego londyńskiego antykwariatu. Niespodziewana śmierć Pa Salta i wizyta w księgarni Orlanda mogą stać się początkiem czegoś nowego.
 

„Siostra cienia” to już trzeci tom cudownej i pełnej tajemnic sagi rodzinnej, której bohaterkami są adoptowane przez milionera Pa Salta siostry D’Aplièse noszące imiona gwiazd wchodzących w skład Plejad. Każda z dotychczas wydanych w serii książek okazała się dla mnie wspaniałą lekturą, która łączyła w sobie cechy powieści obyczajowej, romansu i powieści historycznej – nie inaczej było z tomem trzecim, w którym Lucinda Riley przedstawiła losy najbliższej mi siostry. Wyjątkowa łatwo było utożsamić się z bohaterką, która pod wieloma względami przypomina mi mnie samą.

Star, a właściwie Asterope, od zawsze żyła w cieniu swojej wygadanej i dominującej siostry CeCe. Milcząca introwertyczka całe życie podporządkowała swej „bliźniaczce”, by być blisko niej zrezygnowała z realizacja własnych marzeń i ambicji. Choć Star nigdy otwarcie nie narzekała na swoje relacje z siostrą, czuje, że związek z CeCe z biegiem lat stał się toksyczny i niezdrowy. Kobieta wie, że jedynym sposobem na uzyskanie samodzielności i własnego życia jest wyrwanie się spod dominującego wpływu przybranej siostry. Pozostawiony przez zmarłego Pa Salta list utwierdza bohaterkę w przekonaniu, że nadszedł czas, by odsunąć się od CeCe i odnaleźć swój głos, w końcu jak mówi cytat pozostawiony dla Star przez ojca: dąb i cyprys nie rosną jeden w cieniu drugiego .*

Dwudziestosiedmioletnia Star rozpoczyna trudną emocjonalnie, momentami bolesną podróż ku samodzielności. Pierwszym krokiem w nowym życiu ma być odnalezienie informacji o prawdziwej rodzinie. Bohaterka, kierując się wskazówkami pozostawionymi przez ojca, trafia do niewielkiego, londyńskiego antykwariatu prowadzonego przez ekscentrycznego Orlanda Forbesa, który zdaje się posiadać informacje o potencjalnej krewnej kobiety – Florze MacNichol. Star rozpoczyna pracę w księgarni Orlanda, poznaje rodzinę pracodawcy, z którą coraz chętniej spędza czas, odkrywa również historię kobiety, która z dużym prawdopodobieństwem była jej krewną.

„Siostra burzy”, podobnie jak poprzednie tomy serii, nie jest tylko obyczajowo-romantyczną opowieścią o losach jednej z adoptowanych przez Pa Salta dziewcząt. To również historia niezwykłych przodków każdej z sióstr. Historia Star przeplata się z pasjonującą opowieścią o żyjącej w Krainie Jezior ponad sto lat wcześniej Florze MacNichol, w życiu której ważną rolę odegrały trzy historyczne postacie – Beatrix Potter, Alice Keppel i król Edward VII. Angielska pisarka genialnie połączyła wątki historyczne z literacką fikcją, tworząc niebanalną opowieść o silnej i niezależnej kobiecie.

Lucinda Riley po raz kolejny oczarowała mnie wykreowaną przez siebie historią. Gorąco polecam serię „Siedem sióstr” wszystkim miłośnikom prozy obyczajowej i romantycznej, w której pojawiają się wątki historyczne. Myślę, że w tej serii każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

*Khalil Gibran, „Prorok”.Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Albatros

Seria "Siedem sióstr":

1. Siedem sióstr
2. Siostra burzy 
3. Siostra cienia 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza