niedziela, 18 lutego 2018

"Na skraju załamania" B.A. Paris

Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 352
Rok wydania: 2018

Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie.

Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki. Nękana wyrzutami sumienia zaczyna miewać kłopoty z pamięcią. Coraz częściej nie może sobie przypomnieć, czy zażyła lekarstwa, jaki kod odblokowuje alarm, gdzie zaparkowała samochód, dlaczego zamówiła dziecięcy wózek, skoro nie jest w ciąży, i czy leżący na blacie w kuchni nóż na pewno nie był pokryty krwią… Jedyne, czego nie może wyrzucić z pamięci, to twarz zamordowanej kobiety.

Łał! – to jedno słowo idealnie podsumowuje moje wrażenia po lekturze najnowszej powieści autorstwa B.A. Paris. „Na skraju załamania” to emocjonujący thriller psychologiczny, od którego nie sposób się oderwać. Autorka wykreowała niepokojącą, wypełnioną duszną atmosferą opowieść o kłamstwach, strachu i narastającej psychozie. Lektura dostarczyła mi naprawdę mocnych wrażeń – przerażenie nieustannie mieszało się ze nieufnością.

Cass Anderson wiedzie spokojne i szczęśliwe życie – ma kochającego męża i cudownych przyjaciół, spełnia się w pracy nauczycielki. Pewnego dnia bohaterka podejmuje jednak decyzję, która na zawsze zburzy jej harmonijny świat i wpędzi ją do piekła nieustających wyrzutów sumienia i pogłębiającego się szaleństwa.

Dramat Cass rozpoczyna się deszczowej nocy, kiedy decyduje się wracać do domu mało uczęszczaną, leśną drogą. Targana niepokojem bohaterka przejeżdża obok zaparkowanego w zatoczce samochodu. Odosobniona okolica i niesprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że Cass nie wysiada z auta, by udzielić  pomocy drugiemu kierowcy – to decyzja doprowadzi do punktu zwrotnego w jej życiu. Kolejnego dnia okazuje się, że kobieta z samochodu mijanego przez bohaterkę została brutalnie zamordowana. Cass nie potrafi uciec od poczucia winy, które jeszcze się pogłębia, kiedy okazuje się, że znała zamordowaną.

Życie Cass zamienia się w koszmar. Ktoś zaczyna nękać ją głuchymi telefonami, a jej pamięć coraz bardziej szwankuje. Czy morderca widział ją feralnej nocy, odkrył kim jest i teraz próbuje ją zaszczuć? A może to umysł Cass dręczony wyrzutami sumienia zaczął płatać jej figle, a ona sama osuwa się w odmęty szaleństwa?

„Na skraju załamania” to świetnie napisana powieść, w której niczego nie można być pewnym. Pisarka umiejętnie zwodzi czytelnika, który dopiero w finale przekonuje się, jaka jest prawda o mordercy i udręczonej bohaterce. Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności B.A Paris, która zapewniła mi kilka godzin ekscytującej lektury na najwyższym poziomie. Szczerze polecam jej twórczość wszystkim miłośnikom thrillerów psychologicznych.


Wydawnictwa Albatros, dziękuję za przemiłą niespodziankę :)
 

4 komentarze:

 1. Koniecznie muszę poznać twórczość tej autorki! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Za zamkniętymi drzwiami" i bardzo mi się podobało a o tej pozycji słyszałam, że jest jeszcze lepsza. Na pewno po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie "Na skraju załamania" powinno trafić w Twój gust :)

   Usuń