niedziela, 23 czerwca 2013

"Niewidzialny most" Julie Orringer

Wydawnictwo: Czarna Owca
Seria wydawnicza: Szmaragdowa Seria
Liczba stron: 752
Rok wydania: 2013

Poruszająca historia rodziny rozbitej i ponownie zjednoczonej w najmroczniejszej godzinie wojny
Zimnym porankiem 1937 roku młody i utalentowany Andras Lévi wyrusza do Paryża. Mimo obaw i oporów przed rozstaniem z rodziną wie, że musi opuścić Budapeszt, aby zrealizować swoje ambicje i marzenia w wielkim świecie. Do Francji zawozi potajemnie list, który ma doręczyć w Paryżu.
Tajemniczym adresatem okazuje się nauczycielka baletu Klara. Andras i Klara, mimo dzielących ich różnic, szaleńczo się w sobie zakochują. Ich namiętny związek pełen jest jednak komplikacji. Gdy poznają się bliżej, Klara wyjawia kochankowi swój mroczny sekret. Życie młodego mężczyzny wkracza w zupełnie nowy etap.
Tuż przed wybuchem wojny para wraca na Węgry. Andras trafia do obozu pracy przymusowej. Paryskie życie jawi mu się jako odległy sen. Jednak związek z Klarą daje mu siłę konieczną, by przetrwać w nieludzkich warunkach na Ukrainie. Przy życiu trzyma go nadzieja na powrót do domu.

Niewidzialny most to powieść o miłości wystawionej na ciężką próbę, o żydowskiej rodzinie walczącej o przetrwanie i trzech braciach, których łączy szczególnie silna więź. 

Julie Orringer zabiera swoich czytelników w nieco nostalgiczną, bardzo bolesną podróż do niezbyt odległej przeszłości. „Niewidzialny most” to przejmująca powieść opowiadająca o życiu młodego mężczyzny, którego marzenia zostały zniszczone przez nadejście II wojny światowej.

Andras Lévi to dwudziestodwuletni Węgier żydowskiego pochodzenia. Mężczyznę poznajemy w przededniu jego wyjazdy do Francji. Andras to utalentowany rysownik, który dzięki otrzymanemu stypendium dostaje szansę odbycia studiów architektonicznych. Jest rok 1937, w Europie wzmagają się antysemickie nastroje, atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Zbliża się wojna, w której życie stracą miliony ludzi. Orringer nie uprzedza jednak faktów, bohaterowie „Niewidzialnego mostu” prowadzą normalne życie: studiują, nawiązują przyjaźnie, zakochują się, zakładają rodziny. Przyszłość Andrasa i jego przyjaciół jest pełna perspektyw, a przynajmniej tak myślą bohaterowie.

Powieść została podzielona na pięć części. Pierwsze trzy to opowieść o życiu Léviego we Francji. To historia o tym, jak młody Żyd radzi sobie z przeciwnościami losu, jak zakochuje się na zabój w starszej od siebie kobiecie po przejściach i jak walczy o to uczucie. Narracja prowadzona jest niespiesznie. Orringer daje czytelnikowi czas, by poznał głównego bohatera, jego przyjaciół i rodzinę, by związał się z nimi emocjonalnie. Dwie ostatnie części opowiadają o losach Andrasa i jego rodziny w czasie wojny.

Po dwóch latach życia we Francji Lévi zostaje zmuszony do przerwania studiów i powrócenia na Węgry, ukochana kobieta jedzie razem z nim. Andras zakłada rodzinę, ale jego szczęście nie trwa długo. Mężczyzna i jego bracia zostają wcieleni do  przymusowego batalionu pracy – Munkaszolgálat. Rodzina zostaje rozbita. Wraz z rozwojem wojny oddziały pracy zostają przenoszone coraz bliżej linii frontu, nie wszyscy powrócą do domu żywi.

„Niewidzialny most” jest wzruszającym i smutnym utworem wpisującym się w nurt literatury wojennej. Orringer napisała piękną opowieść, sagę rodzinną wyciskającą czytelnikowi łzy z oczu. Dopełnieniem tej cudownej, ale gorzkiej i rozrzewniającej historii jest wiersz „Wszelki wypadek” Wisławy Szymborskiej zamieszczony na końcu powieści. Utwór polskiej noblistki stanowi trafną puentę powieści Julie Orringer.

Książkę polecam czytelnikom, którzy poszukują dobrej, pięknie napisanej literatury poruszającej poważną problematykę.  

***


Prezentujemy kolekcję książek, których szlachetny rys przyciąga niczym szmaragdowy kamień.
Szmaragd zachęca do spojrzenia wstecz, spokojnej refleksji i zanurzenia się we wspomnieniach. Podobnie książki z naszej nowej serii zapraszają, aby się w nie zagłębić, a losy ich bohaterów zawsze poruszają czułą strunę. Zdeterminowani przez historię, nieprzerwanie zmagają się z tym, co nieuchronne, walcząc o miłość, szczęście, a niejednokrotnie o przetrwanie. Opowieści napisane z epickim rozmachem wabią bogactwem dramatycznych wydarzeń i wielkich uczuć.
 
Szmaragdowa Seria to dzieje rodzin w trudnych czasach. Perypetie miłosne i dramaty historii splatają się, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

 

6 komentarzy:

 1. Mam tę książkę na półce i muszę powiedzieć, że po Twojej recenzji mój apetyt wzrósł. Uwielbiam takie sagi osadzone w czasach międzywojennych. Podoba mi się fakt, że to nie kobieta gra pierwsze skrzypce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka rzeczywiście jest ciekawa, a zakończenie wywołuje smutek i łzy. Mam nadzieję, że Twój apetyt zostanie zaspokojony w bliskiej przyszłości. Widziałam Twój stosik i zastanawiam się, po którą z prezentowanych powieści sięgniesz w pierwszej kolejności :)

   Usuń
 2. Parę razy już widziałam w księgarni, w empiku i w matrasie. Przyznam, że tytuł bardzo intrygujący. Nie przepadam jednak za książkami z akcją w czasach II wojny światowej - tutaj wolę jedynie filmy/reportaże dokumentalne. Może się skuszę jak spotkamy kiedyś w biblio :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie sagi są zawsze dla mnie wielką ucztą literacką. Muszę koniecznie zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc to nie wiem, co napisać w tym komentarzu. Dopóki tej książki nie przeczytam, nie jestem w stanie wymyślić nic mądrego. Ale chętnie przeczytam, gdyż myślę, że poza fabularną historią z przedednia wojny, dzieło Julie Orringer może być też źródłem wiedzy historycznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozostawienie komentarza, mimo że jeszcze nie czytałaś ksiażki :)

   W "Niewidzialnym moście" rzeczywiście jest sporo faktów historycznych, które przybliżają czytelnikowi rolę Węgier w II wojnie światowej.

   Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po "Niewidzialny most, to z przyjemnością poznam Twoją opinię :)

   Usuń