poniedziałek, 18 lipca 2016

"Niemowa" Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt

Seria: Sebastian Bergman (tom 4)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 448
Rok wydania: 2016

W domu w Torsby zostają zamordowani członkowie rodziny Carsltenów ‒ matka, ojciec i dwoje dzieci. Wszyscy zginęli od strzałów oddanych z bliska.  Wkrótce po makabrycznym odkryciu na miejscu zjawia się Sebastian Bergman wraz z resztą ekipy z Krajowej Policji Kryminalnej. Śledztwo jest skomplikowane, a napięcie  wzrasta, kiedy jedyny podejrzany ginie zastrzelony z tej samej broni co Carsltenowie.
Detektywi odkrywają, że świadkiem morderstwa rodziny była dziesięcioletnia Nicole. Policja musi  odnaleźć dziewczynkę, zanim… zrobi to morderca.

Niemowa to czwarta część cyklu kryminalnego z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem i specjalistą od seryjnych zabójstw.

Rodzinne śniadanie zmienia się w krwawą łaźnię, kiedy do domu niczego niespodziewającej się rodziny Carlstenów wkracza bezlitosny morderca. Tajemnicza postać nie ma litości dla kilkuletnich dzieci i ich rodziców. Brutalna zbrodnia wstrząsa mieszkańcami Torsby, nawet stróże prawa z ciężkim sercem i łzami w oczach badają miejsce przestępstwa. Prowadzący sprawę, świeżo mianowany nadkomisarz Erik Flodin wzywa do pomocy jednostkę Krajowej Policji Kryminalnej, w skład której wchodzi wybitny profiler Sebastian Bergman. Przed stróżami prawa staje niezwykle trudne zadanie. Śledczy w trakcie czynności odkrywają, że podczas popełniania zabójstwa w domu przebywała jeszcze jedna osoba. Rozpoczyna się walka z czasem. Drużyna z Policji Kryminalnej musi odnaleźć zaginioną dziewczynkę, zanim dotrze do niej morderca chcący wyeliminować jedynego świadka swojej zbrodni.

„Niemowa” autorstwa Michaela Hjorth i Hansa Rosenfeldt jest czwartym tomem serii kryminalnej o szorstkim i nieprzystępnym psychologu i profilerze Sebastianie Bergmanie. Jak niemal każdy szwedzki kryminał, także w fabule „Niemowy” dużo miejsca poświęcono na przedstawienie prywatnego życia śledczych. Akcja zawiera w sobie również wątki dotyczące wybranych kwestii społecznych – tutaj motywy dotyczące ochrony środowiska i kwestie związanych z PR-em polityków.

Z dużą ciekawością śledziłam wątki dotyczące prywatnego życia poszczególnych bohaterów. Pisarze bardzo ciekawie zarysowali postać psychologa, seksoholika i notorycznego kłamcy - Sebastiana Bergmana.  Nie ukrywam, że wątki związane z prywatnym życiem bohaterów powieści stały się dla mnie w pewnym momencie bardziej atrakcyjne niż prowadzone przez nich śledztwo, któremu wszakże niczego nie brakowało. Wątek kryminalny został bardzo dobrze skonstruowany. Hjorth i Rosenfeldt umiejętnie wprowadzali zwroty akcji, które podsycały napięcie. Zakończenie zawierało ciekawą niespodziankę, a ostatnia scena – świetny cliffhanger – diabelnie podsyca apetyt na lekturę kolejnego tomu cyklu.   

Autorzy w „Niemowie” wielokrotnie nawiązywali do wydarzeń, które miały miejsce w poprzednich tomach cyklu, przybliżali fakty dotyczące życia prywatnego bohaterów i prowadzonych przez nich wcześniej spraw – miło to swoje plusy i minusy. Czytelnik, który sięgnie po czwarty tom, nie znając poprzednich części (jak ja), łatwo odnajdzie się w powieściowym uniwersum. Z drugiej strony osoba nieświadoma, że „Niemowa”  stanowi kolejny tom serii zaspoileruje sobie wydarzenia z poprzednich części. Zainteresowanych tytułem zachęcam do poznawania serii o Sebastianie Bergmanie zgodnie z kolejnością jej wydania.
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza