sobota, 21 maja 2016

"Niezrównani" Alyson Noël

Seria: Piękni idole (tom 1)
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Liczba stron: 336
Rok wydania: 2016

Sunset Boulevard najlepiej ogląda się w ciemnych okularach i z grubym portfelem w kieszeni. Jeżeli jakimś cudem dostaniesz się na listę VIP-ów, wejdziesz do najlepszych nocnych klubów w Los Angeles, hedonistycznego nieba dla młodych, stylowych i bogatych. Ale wstępując do tego świata, musisz pamiętać, że już się z niego nie wyrwiesz.
Trójka osiemnastolatków, Layla, Aster i Tommy, wchodzi do kręgu wybrańców. Zgłaszają się do konkursu, którego celem jest przyciągnięcie do klubu rozchwytywanych celebrytów, zwłaszcza Madison Brooks, najpopularniejszej młodej gwiazdy z Hollywood. Nagrodą są duże pieniądze. Kiedy już się wydaje, że uśmiechnie się do nich szczęście, okazuje się, że Madison zaginęła.
Niezrównani to pierwsza część serii Beautiful Idols, w której najpiękniejsze marzenia zmieniają się w koszmar.


„Niezrównani”, najnowsza powieść Alyson Noël, to utwór w stylu serii „Pretty Little Liars” – trochę w nim thrillera, trochę niebezpiecznych tajemnic i intryg, a w tle zręczny manipulator, który da popalić głównym bohaterom. Miłośnikom cyklu Sary Shepard powieść Noël powinna się spodobać, ale nie tylko oni odnajdą przyjemność w lekturze pierwszego tomu „Pięknych idoli”.  

Autorka zaprasza czytelnika do gorącego Los Angeles, miasta nocnych klubów, gwiazd i ludzi, którzy desperacko łakną sławy. Poznajemy czwórkę bohaterów. Laylę, autorkę plotkarskiego bloga pragnącą dostać się na studia dziennikarskie w Nowym Yorku. Tommy’ego, niespełnionego muzyka z Oklahomy. Aster bogatą dziewczynę pochodzącą z perskiej rodziny, której marzeniem jest zostać aktorką oraz mającą mnóstwo sekretów idolkę Madison Brooks. Losy czwórki młodych ludzi splotą się za sprawą Iry Redmana – właściciela firmy Niezrównane Nocne Życie, który ogłasza niezwykły konkurs na najlepszego promotora prowadzonych przez niego klubów.  

Akcja powieści rozwija się powoli. Pisarka zaznacza w prologu obecność wątku kryminalnego, jednak bardzo długo trzeba czekać, by Noël do niego wróciła. Lwia część fabuły skupia się na zaprezentowaniu sylwetek głównych bohaterów oraz ich konkursowych zmagań. Pierwszoosobowa, polifoniczna narracja pozwala czytelnikom dobrze poznać trochę kontrowersyjne postacie, którym daleko do ideałów. Każdy z bohaterów wykreowanych przez autorkę ma mniejsze lub większe wady, skrywa drażliwe tajemnice, żaden z nich wydaje się nie mieć hamulców, kiedy chodzi o zrealizowanie zamierzonych sobie celów. Kreacja postaci jest moim zdaniem bardzo mocnym punktem tej powieści.  

Fabuła „Niezrównanych” nabiera niezwykłego tempa w ostatniej części, w której Noël wraca do wydarzeń przedstawionych w prologu. Ostatnie rozdziały dostarczają silnych emocji, a finał – doskonały, ale nieco irytujący cliffhanger – budzi poczucie niedosytu i pragnienia jak najszybszego sięgnięcia po kolejne tomy trylogii, na które czytelnicy będą musieli niestety trochę poczekać.

Lektura „Niezrównanych” dostarczyła mi mnóstwo przyjemności, choć początek niekoniecznie zapowiadał, że książka tak bardzo przypadnie mi do gustu. To fajny, trzymający w napięciu tytuł.
Książkę przeczytałam dzięi uprzejmości wydawnictwa Harper Collins Polska.

4 komentarze:

 1. Myślę, że mi również przypadłaby do gustu. Lubię takie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może w przyszłości zdecydujesz się sięgnąć po ten tytuł ;)

   Usuń
 2. Zapowiada się bardzo intrygująco. Dam się skusić! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, jak ocenisz tę powieść :)

   Usuń