sobota, 23 lipca 2016

"Dosięgnąć gwiazd" Susan Mallery

Seria: Blackberry Island (tom 3)
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Liczba stron: 352
Rok wydania: 2016

Nina Wentworth przez całe życie dbała o innych. Zrezygnowała ze studiów i została na wyspie Blackberry, żeby zaopiekować się matką i umożliwić siostrze zdobycie wykształcenia. Po kilku latach ma szansę wreszcie stąd wyjechać i zrealizować własne marzenia. Tymczasem o jej względy zaczynają zabiegać dwaj przystojni mężczyźni. Nina musi zdecydować, czego tak naprawdę pragnie.


Kiedy z nieba leje się żar, nie ma nic lepszego od koca lub leżaka ustawionego w cieniu, zimnego napoju i lekkiej, niezobowiązującej lektury. „Dosięgnąć gwiazd” Susan Mallery to powieść, która doskonale sprawdzi się w roli odprężającego, wakacyjnego czytadła.

Nina Wentworth jest trzydziestoletnią pielęgniarką, która całe życie poświęciła na opiekę nad młodszą siostrą i roztrzepaną matką. Jej szara codzienność upływa na ciągłych zmartwieniach oraz staraniach utrzymania domu i rodzinnego antykwariatu. Kiedy na wyspę Blackberry wraca jej dawna miłość, na horyzoncie pojawia się przystojny pilot myśliwca, a zamężna siostra Averil postanawia niespodziewanie odwiedzić rodzinne strony, życie głównej bohaterki zostaje wywrócone do góry nogami…

Przed Niną staje cały szereg wyzwań. Próbuje pomóc zagubionej siostrze, co niestety najczęściej kończy się ostrą wymianą zdań. Bohaterka stara się wpłynąć na nieroztropną matkę, której nieprzemyślane działania wprowadzają niezwykły chaos w rodzinie. Ninę czekają też trudne decyzje dotyczące jej życia uczuciowego oraz przyszłości.

„Dosięgnąć gwiazd” to przede wszystkim utwór o miłości i złożonych, rodzinnych relacjach. Ważnym i ciekawym wątkiem występującym w fabule jest motyw skomplikowanych zależności łączących kobiety należące do rodziny Wentworth.  Główna bohaterka powieści całe życie odgrywała w swej rodzinie rolę matki, to ją od zawsze charakteryzowała dojrzałość i rozsadek. Nina poświęciła swoje szczęście i ambicje dla dobra matki i siostry, w wyniku czego utknęła na maleńkiej wyspie Blackberry. Bonnie Wentworth, matka Niny, jest typem kobiety, która nigdy nie dorosła, a ciężar odpowiedzialności za rodzinę zrzuciła na barki swej starszej córki. To nieodpowiedzialny lekkoduch, Piotruś Pan w kobiecym ciele, który musi być ciągle pilnowany przez życiową partnerkę i Ninę. Postawa Bonnie doprowadziła niestety do poważnych zaburzeń w relacjach rodzinnych kobiet. Averil, nad którą siostra całe życie roztaczała ochronny parasol, nigdy nie wyrobiła w sobie poczucia odpowiedzialności. Młoda kobieta, podobnie jak matka, często działa impulsywnie, a odpowiedzialnością za swoje działania obarcza bliskich. Przed trzema kobietami staje trudne zdanie poukładania wzajemnych relacji. Każda z bohaterek będzie musiała pokonać swoje słabości i zmierzyć się z własnymi niedoskonałościami.

Susan Mallery napisała przyjemną w odbiorze, lekką powieść romantyczno-obyczajową, która rewelacyjnie sprawdza się jako powieść wakacyjna. Książka zawiera w sobie poważniejsze wątki obyczajowe, ale nie przysłaniają one rozrywkowego charakteru „Dosięgnąć gwiazd”. Jeśli poszukujecie lekkiej, przyjemnej w odbiorze lektury, to powieść Susan Mallery jest dla Was.
 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Harper Collins Polska
 

1 komentarz: