niedziela, 11 marca 2012

"Wczesną jesienią w Złotych Piaskach" Stanisława Fleszarowa-Muskat

Wydawnictwo: Edipresse Polska
Ilość stron: 224
Rok wydania: 2012


"Wczesną jesienią w Złotych Piaskach" to powieść przenosząca czytelnika w lata sześćdziesiąte, do popularnego bułgarskiego kurortu nad morzem Czarnym. Gorące plaże, ukryte w cieniu nadbrzeża kawiarnie, kasyna i stylowe pokoje hotelowe to doskonałe miejsce do romansowania. Tam też mogłaby zrodzić się wielka miłość. Jest jednak coś, co ani beztroskim wczasowiczom z europy zachodniej, ani obciążonemu wojennymi wspomnieniami małżeństwu z polski nie pozwala cieszyć się w tym miejscy pełnia szczęścia...

Moje spotkania z twórczością Stanisławy Fleszarowej–Muskat nie należały do udawanych i do tego charakteryzował je pech. Pierwszy utwór, który czytałam - „Lato nagich dziewcząt”- okazał się pozycją średnią. Lektura drugiego tomu serii „Mistrzyni powieści obyczajowej” („Zatoka śpiewających traw”), została przerwana z powodów technicznych (brak 33 stron książki). „Wczesną jesienią w Złotych Piaskach” to tom, który przerwał złą passę.

Pisarka przenosi czytelnika do popularnego bułgarskiego kurortu położonego nad Morzem Czarnym. Maritie to rozpieszczona i zadufana w sobie nastolatka, której niczego nie brakuje. Bohaterka adorowana przez rzeszę mężczyzn bawi się ich uczuciami, a obiektem jej westchnień stają się niedostępni dla niej mężowie innych kobiet. Wydaje się, że buntująca się dziewczyna pragnie za wszelką cenę zniszczyć szczęście innych kobiet. Bohaterka budzi w czytelniku cały szereg emocji: sympatię, niechęć, współczucie.

Maritie jest osaczana przez mężczyzn poszukujących wakacyjnej przygody. Atrakcyjną dziewczynę zaczepiają niedojrzali chłopcy i podstarzali panowie, ona jednak doskonale sobie z nimi radzi. Niechęć do bohaterki pojawia się w momencie, w którym czytelnik dowiaduje się, że nastolatka chce odebrać męża innej kobiecie.

Do bułgarskiego kurortu przyjeżdża małżeństwo z Polski. Filip i Anna w Złotych Piaskach szukają ukojenia. Pragną zapomnieć o bolesnej przeszłości i tragicznej historii, która rozegrała się na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych w ich kraju, o koszmarze wojny, który całkowicie zmienił ich życie. Filip stara się czerpać z wakacji przyjemność i zapomnienie. Anna to bardzo nieszczęśliwa kobieta, która ma jakiś problem. „Czy Anna i Filip mają jakieś problemy małżeńskie?” – to pierwsze pytanie, które przyszło mi na myśl, po tym jak autorka wprowadziła postacie Anny i Filipa do powieści. Pisarka bardzo długo nie ujawnia co jest przyczyną dziwnego zachowania żony Filipa, przez to niezwykle podsyca ciekawość czytelnika.

Największym atutem „Wczesnej jesieni w Złotych Piaskach” jest umiejętne budowanie napięcia. Pisarka nie odkrywa przed czytelnikiem wszystkich kart. Niedomówienia, strzępki informacji sprawiają, że z przyjemnością przewraca się kolejne strony. Lekturze towarzyszy silne pragnienie odkrycia tajemniczego planu Maritie – dziewczyna z niezwykłym podnieceniem oczekuje nadejścia pewnej daty, oblicza dni i godziny, które pozostały do wyznaczonego dnia. Z równym zainteresowaniem śledziłam wątek Anny - co przydarzyło się tej kobiecie, że jest taka dziwna i unika ludzi?

Akcja powieści pani Stanisławy Fleszarowej–Muskat rozgrywa się w trakcie wakacji i, chociaż występuje w niej wiele opisów urlopowych zabaw, to nie poleciłabym tej pozycji jako lektury wakacyjnej.  „Wczesną jesienią w Złotych Piaskach” jest książką pełną bólu, nieszczęścia i rozgoryczenia. To nie jest utwór miły, łatwy i przyjemny, w którym wszystko kończy się happy endem. To opowieść, która momentami bulwersuje, a momentami wzrusza.  

3 komentarze:

 1. Wydawało mi się, że jest to lekka powieść a tutaj zaskoczenie, ponieważ widzę, że jest to tematycznie bardzo poruszająca książka. Chętnie ją poznam w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też myślałam, że to lekka powieść. Bohaterowie to ludzie z problemami i, nawet kiedy starają się czerpać przyjemność z urlopu, te problemy ciągle im towarzyszą nie pozwalając na osiągnięcie prawdziwego spokoju. Jeżeli uda Ci się przeczytać tę książkę, chętnie poznam Twoją opinię.

   Usuń
 2. Mam na półce, przeczytam z ciekawością.

  OdpowiedzUsuń