niedziela, 13 września 2020

"Zamiana" Beth O'Leary

Seria wydawnicza: Mała Czarna
Wydawnictwo Albatros
Liczba stron: 416
Rok wydania: 2020

„Zamiana” Beth O’Leary to cudowna, pełna ciepła powieść obyczajowa, której głównymi bohaterkami są Leena i Eileen Cotton. Leena to przechodząca załamanie pracoholiczka, która po zawaleniu ważnego projektu zostaje wysłana przez szefową na dwumiesięczny urlop. Eileen, babcia dziewczyny, jest natomiast pełną wigoru siedemdziesięciodziewięciolatką , która  po zdradzie i odejściu męża postanawia na nowo poszukać miłości – niestety sprawy nie ułatwia fakt, że w jej miejscowości odpowiednich kandydatów jest jak na lekarstwo. Kiedy wnuczka odkrywa plany Eileen, proponuje jej nieco szalony pomysł zamienienia się mieszkaniami. Ona przeniesie się do domu babci, by przejąć jej obowiązki , Eileen przeniesie się natomiast  do modnego, londyńskiego mieszkania i zrealizuje tym samym marzenie z młodości, a przy okazji poszuka dla siebie odpowiedniego pana, który będzie umilał jej towarzystwo.

Zamiana dla obu kobiet okaże się ogromnym wyzwaniem i wyrwie je ze stref komfortu, które budowały całymi latami. Leena będzie zmuszona zwolnić i zastanowić się nad swoimi relacjami z matką, będzie musiała również przerobić pewne problemy, które do tej pory pogrążona w pracy spychała na somo dno świadomości. Ku jej zdumieniu dużą pomocą okażą się dla niej przyjaciele babci, staruszkowie ze Straży Sąsiedzkiej Hamleigh.  Eileen z kolei będzie musiała zmierzyć się z szaleńczym tempem londyńskiego życia. Żwawa seniorka postanowi również zbliżyć do siebie bunkrujących się w swych mieszkaniach sąsiadów Leeny, angażując w swój projekt nietuzinkowych współlokatorów wnuczki. 

Powieść Beth O’Leary jest skrzącą się humorem opowieścią o perypetiach dwóch przebojowych kobiet, które postanawiają zmienić swoje dotychczasowe życie. Pod zabawną fabułą skrywa się jednak wzruszająca historia  o rodzinnych i międzyludzkich więziach, w której autorka porusza wątek żałoby, walki ze społecznym wykluczeniem osób starszych oraz zanikaniem więzi międzyludzkich w dużych miastach, w których ludzie po powrocie z pracy bardzo często zamykają się w swoim mieszkaniach i nie mają nawet pojęcia, kto jest ich sąsiadem.

 „Zamiana” okazała się cudownym tytułem . To wspaniała i mądra powieść obyczajowa, której lektura odpręża i poprawia humor. Beth O’Leary  pokazuje, że to nie wiek definiuje człowieka,  a kiedy otworzymy się na innych, może okazać się, że mają oni mnóstwo do zaoferowania.  Jestem szczególnie zauroczona tym, w jaki sposób pisarka ukazała kształtowanie się międzypokoleniowych więzi między bohaterami powieści – zwłaszcza to jak pokazała czytelnikom, że obie strony mają sobie wiele do zaoferowania.

Kolejna „Mała Czarna” od Wydawnictwa Albatros okazała się czytelniczą petardą w kategorii literatury obyczajowej. Jeśli jesteście fanami literatury kobiecej, koniecznie musicie sięgnąć po „Zamianę” i pozostałe książki wydane w ramach tej serii wydawniczej – mnie zachwyciła każda z nich.

 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Albatros
 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza