niedziela, 22 listopada 2015

"Pamiętnik" Nicholas Sparks

Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 256
Rok wydania: 2015

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat... 

Nicholas Sparks jest poczytnym amerykańskim autorem piszącym głównie dla kobiet. Jego romanse cieszą się  niezwykłą popularnością na całym świecie, wiele z nich zostało zekranizowanych. Czytelniczki zachwycają się Sparksem, a fenomen autora, który potrafi kreować historie trafiające prosto do niewieścich serduszek nie maleje. Jakże oprzeć się chęci sięgnięcia po powieść tak zachwalonego i lubianego pisarza? Jakże nie ulec pragnieniu, kiedy na rynku pojawia się kolejna, ładnie wydana seria w przystępnej cenie? Na pewno nie jedna miłośniczka literatury zapragnie przekonać się, czy te góry pochwał są zasłużone i sięgnie po „Pamiętnik” - debiutancką powieść autora, otwierającą kolekcję wydawniczą „Wszystkie kolory miłości”.

„Pamiętnik” jest prostym romansem utrzymanym w stylu harlequina. Próżno szukać w powieści złożonych wątków i intryg, skomplikowanych kreacji bohaterów. Lektura jest przyjemna, ale książa nie wyróżnia się niczym unikatowym na tle gatunku. Gorętsze emocje wywołuje dopiero ostatnia część, w której pojawia się wzruszający motyw dojrzałej miłości pokonującej wszelkie przeszkody.

Powieść Sparksa mnie nie zachwyciła - wolę bardziej rozbudowane historie. „Pamiętnik” to rozluźniające czytadło, które zapewniło mi rozrywkę na kilka godzin, ale wiem, że tytuł dość szybko zatrze się w mojej pamięci.   


Książka przeczytana w ramach wyzwania 2015 Reading Challenge - książka autora, którego jeszcze nie czytałam.

7 komentarzy:

 1. Pamiętam, że na mnie książka ta zrobiła wielkie wrażenie. Mam to wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie podobała się przede wszystkim końcowa część powieści. Środek mnie nie zachwycił.   Usuń
 2. "Pamiętnik" znam tylko w wersji filmowej. Ekranizacja zrobiła na mnie duże wrażenie i nie ukrywam, że od pewnego czasu błąka mi się myśl, żeby dobrać się do książki (zwłaszcza, że teraz wypuścili serię książek Sparksa), Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, a patrząc po ocenach, miały obiecywać coś niezłego w swym gatunku... Najwyraźniej to chwyt reklamowy. Cóż, będziemy testować. :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pamiętnik" jest dość prostą powieścią. Wolę utwory o bardziej rozbudowanych, wielowątkowych fabułach. Książka dla mnie jest przeciętna, ale wiele osób wystawiło jej wyższą ocenę - jak widać wszystko zależy od indywidualnych upodobań i doświadczań. Czytelnik, który rzadko sięga po romanse oceni ten tytuł inaczej, inaczej oceni go romantyczka, a jeszcze inną notę przyzna osoba czująca przesyt gatunkiem.

   Jestem ciekawa, jak wypadnie testowanie :)

   Usuń
  2. W 100% zgadzam się ze Stworkiem (w sumie nie pierwszy raz :) ).
   Również "Pamiętnik" kojarzę tylko z ekranizacji, a ta wbija wręcz w fotel. Jest to jeden z moich ulubionych filmów, przesycony emocjami i prawdziwością. Nie wiem, czy książka rzeczywiście nie wyczerpuje tematu, widzę, że opinie czytelników bywają odmienne. Nie pozostaje nic innego, jak samej to zweryfikować. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Film zachwycił mnie i jestem ciekawa, czy tak samo spodobałaby mi się powieść...

  OdpowiedzUsuń