niedziela, 9 września 2012

"Pięćdziesiąt twarzy Greya" E. L. James

Cykl: Fifty Shades Trilogy (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 606
Rok wydania: 2012 

Młoda, niewinna studentka literatury Anastasia Steele jedzie w zastępstwie koleżanki przeprowadzić wywiad dla gazety studenckiej z rekinem biznesu, przystojnym i zamożnym Christianem Greyem. Mężczyzna od pierwszych sekund spotkania fascynuje ją i onieśmiela. W powietrzu wisi coś elektryzującego, czego dziewczyna nie potrafi nazwać, a może tylko jej się tak wydaje? Z prawdziwą ulgą kończy rozmowę i postanawia zapomnieć o intrygującym przystojniaku. Plan spala jednak na panewce, bo Christian Grey zjawia się nazajutrz w sklepie, w którym Anastasia dorywczo pracuje. Przypadek? I do tego proponuje kolejne spotkanie.
W tym miejscu kończy się "disneyowskie" love story, choć młodziutka, niedoświadczona dziewczyna nie wie jeszcze, że Christian opętany jest potrzebą sprawowania nad wszystkim kontroli i że pragnie jej na własnych, dość niezwykłych warunkach? Czy dziewczyna podpisze tajemniczą umowę, której warunki napawają ją strachem i fascynacją? Jaki sekret skrywa przeszłość Christiana i jak wielką władzę mają drzemiące w nim demony?

Po raz kolejny miałam okazję przeczytać powieść, która jest: „Największą sensacją literacką tego roku! Książką, o której mówią wszyscy!” O jakim wspaniałym „dziele” mówię? Oczywiście o rozchwytywanej przez speców od reklamy powieści erotycznej autorstwa Eriki Leonardy James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Po zapoznaniu się z „literacką sensacją roku” nie dostrzegłam jednak niczego, co pozwoliłoby zachwycać się tą książką, która przez wielu bardzo trafnie zaliczana jest do grona literatury porno. Powieść E. L. James jest kolejnym dowodem na to, że miano bestsellera stanowi świetny chwyt marketingowy, jednak wcale nie gwarantuje, że czytelnik dostanie w swe ręce zajmującą i wartościową lekturę

Pierwszy minus – bohaterka, która godzi się na przemoc wierząc, że jej czyste uczucie jest w stanie zmienić kochanka – aha, już to widzę…

Drugi minus – koszmarny język. Czy Anastasia naprawdę jest absolwentką wydziału literatury? Powtarzające się komentarze „Rany Julek” i „Święty Barnabo” to chyba szczyt intelektualnych możliwości Any.    

Trzeci minus – autorka wyznała, że inspiracją do napisania powieści była lektura „Zmierzchu” Stephani Meyer. Pani James najpierw napisała utwór typu fan fiction, którego bohaterami byli Bella i Edward, następnie zmieniła imiona bohaterów, i w ten oto sposób powstała powieść „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Kiedy czytelnik dostaje tę informację bez trudu jest w stanie odnaleźć wspólne punkty obu powieści. Czytając o tym, jak Ana co chwilę przygryza wargę, przed oczami stawała mi Kristen Stewart. Anastazja zbyt mocno przypomina mi filmową Bellę, której postać niezmiernie mnie irytowała swoją rozlazłością. Jak tu mówić o oryginalności „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, kiedy autorka sama przyznaje się do wykorzystania innego utwory? Czytelnik bez trudu odkrywa, kto pełni w tej powieści rolę Jacoba, Alice, Emmeta. Wcale nie zdziwiłabym się, gdyby w drugim tomie bohaterka spróbowała zbudować normalny związek ze swoim latynoskim przyjacielem, a w tomie trzecim przez przypadek zaszłaby w ciążę z Greyem, który ostatecznie ożeniłby się z Anastasią, z którą stworzyłby szczęśliwą rodzinę. Jeżeli sięgnę po kolejne tomy trylogii, to tylko wyłącznie dlatego, by sprawdzić czy moje przypuszczenia znajdą potwierdzenie.

W wypadku „Pięćdziesięciu Twarzy Greya” ciężko zgodzić się ze stwierdzeniem, że powieść pani James łamie pewne tabu jakim są związki typu BDSM – w roku 1983 ukazał się pierwszy tom trylogii napisanej przez Anne Rice (Trylogia Śpiącej Królewny), która na głowę bije „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Powieści Rice zarówno pod względem stylistycznym jaki i z powodu o wiele odważniejszego opracowania tematu jest o stokroć lepsza od powieści James.

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” jest powieścią, która wzbudziła mój głęboki niepokój. To książka typowo rozrywkowa, jednak przesłanie, które można z niej odczytać jest bardzo niebezpieczne. Główna bohaterka, wbrew własnym przekonaniom, godzi się na coś co nie sprawia jej przyjemności, a jest jedynie źródłem jej lęku. Anastasia reprezentuje sobą typ kobiety, która w imię miłości godzi się na przemoc. Myślę, że całkiem inaczej odebrałabym powieść pani E. L. James, gdyby bohaterka zagłębiała się w mroczny świat BDSM kierowana fascynacją i własnymi pragnieniami, a nie wchodziła do niego wbrew własnej woli.

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” to powieść, która bez wątpienia jest publikacją kontrowersyjną, która zyska zarówno aplauz pewnej rzeszy czytelników, jak i stanie się przedmiotem miażdżącej krytyki innej grupy. Dla mnie jest to książka z gatunku nijakich czytadeł, które nie wywołują we mnie żadnych głębszych emocji. Ta powieść nie zagwarantowała mi ciekawej akcji, także styl w jakim została napisana pozostawia bardzo wiele do życzenia.

9 komentarzy:

 1. Jestem w trakcie czytania tej książki i jak na razie nie jest tak źle, aczkolwiek strasznie denerwują mnie te częste powtórzenia typu: rany Julek, czy św. Barnabo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że znajdę recenzję tej pozycji na Twoim blogu. Jestem bardzo ciekawa Twoich spostrzeżeń, bo powieść budzi gorące emocje wśród czytelników, a opinie na jej temat bywają skrajnie różne.

   Usuń
  2. Skończyć czytać i na dniach powinna się ukazać moja recenzja ,,50 twarzy Greya''. Napisze tylko, iż nie osobiście przypadła bardziej do gustu ta książka niż tobie, choć parę minusów także znalazłam.

   Usuń
  3. Czekam z niecierpliwością :)

   Usuń
 2. Chciałabym poznać książkę, mimo jej wad i braku Twojego zachwytu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O książce jest dość głośno, więc pewnie wiele osób będzie chciało przekonać się o co tak naprawdę w trawie piszczy. Sama czytałam kilka skrajnie różnych opinii o tej książce. Od zachwytów po opinie nazywające powieść gniotem i chłamem. Jeśli uda Ci się przeczytać "Pięćdziesiąt twarzy Greya" z przyjemnością poznam Twoją opinię.

   Usuń
 3. czytałam już kilka mało entuzjastycznych recenzji tej książki, są też osoby, które się nią zachwycają, raczej nie uda mi się jej przeczytać w najbliższym czasie, ale kiedyś na pewno się za nią zabiorę żeby wyrobić sobie jakieś własne zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No widzę, że rzeczywiście mamy podobne odczucia :) Poza dobrze wyglądającymi rozmowami pomiędzy bohaterami poprzez majle, nie ma w tej książce niczego, co przyciągałoby moje spojrzenie. Było mi żal Any za tę właśnie jej głupotę i zgadzanie się na coś, co jej się tak naprawdę nie podobało. Czy istnieją aż tak naiwne kobiety? Chyba istnieją... niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmowy przez majle kojarzyły mi się z tymi, które pojawiały się w "Dzienniku Bridget Jones". Wiedząc, że "Pięćdziesiąt twarzy Greya" jest książką, która powstała z fanfika napisanego na podstawie Zmierzchu, zaczęłam się zastanawiać, czy autorka nie zaczerpnęła swoich pomysłów z innych utworów. Może moja podejrzliwość jest nieuzasadniona, ale jednak te rozmowy bardziej budziły moją nieufność, niż zaciekawienie.

   Usuń