sobota, 14 listopada 2015

"Carrie Pilby. Nieznośnie genialna" Caren Lissner

Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Liczba stron: 368
Rok wydania: 2015

Carrie Pilby, dziewczyna geniusz, w wieku dziewiętnastu lat ukończyła studia na Harvardzie. Carrie woli siedzieć w domu, niż spędzać czas w towarzystwie rozrywkowych rówieśniczek i  płytkich facetów, którym chodzi tylko o seks. Choć w Nowym Jorku mieszkają miliony ludzi, ona nie potrafi się do nikogo dopasować. Jest odludkiem i dziwadłem, i dobrze! Mimo to zgadza się zrealizować pięciopunktowy plan działań opracowany przez terapeutę.


1. ZROBIĆ 10 rzeczy sprawiających radość.
2. Zostać członkiem jakiejś organizacji lub klubu (aby SPOTYKAĆ SIĘ z ludźmi).
3. Iść na randkę (z naprawdę INTERESUJĄCYM chłopakiem).
4. Wyznać komuś (z WYJĄTKIEM własnego terapeuty), ile dla niej znaczy.
5. Bawić się w sylwestra (w GRONIE ZNAJOMYCH).

Świat niespodziewanie okazuje się bardziej przystępny, a ludzie sympatyczni. Można się z nimi zaprzyjaźnić i nawet zakochać. 


Wchodzenie w dorosłość bywa niekiedy trudne i bolesne. Kiedy odstaje się od rówieśników, ten proces staje się jeszcze cięższy. Carrie Pilby, tytułowa bohaterka powieści Caren Lissner, to dziewiętnastoletnia, samotna dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku. Nastolatka ukończyła Harvard, ale dyplom prestiżowej uczelni wcale nie ułatwia jej odnalezienia się w życiu. Carrie jest aspołeczną, cyniczną osóbką z trudem radzącą sobie z nawiązywaniem nowych kontaktów. Wysoki iloraz inteligencji nie idzie niestety w parze z otwartą i przebojową osobowością, jest wręcz przeciwnie. Carrie bywa zarozumiała i niesympatyczna, wyraźnie dystansuje się od mniej zdolnych ludzi. Czy  przygotowany przez jej terapeutę plan działań pomoże dziewczynie otworzyć się na innych i zmienić podejście do świata?

Opowieść o trudnym wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu i wewnętrznej przemianie – właśnie tym jest książka Caren Lissner. To historia o wychodzeniu ze skorupy, o poszukiwaniu własnego miejsca.

„Carrie Pilby. Nieznośnie genialna” jest literaturą młodzieżową z wyższej półki. Nie jest to błahy romans, ani kolejny wariant opowieści o Kopciuszku, czy brzydkim kaczątku. Psychologiczno-obyczajowa powieść traktuje o wyobcowaniu jednostki nie wpisującej się w schemat. Czynnikiem izolującym mogłoby być właściwie wszystko – wygląd, wygłaszanie poglądów innych niż reszta grupy, introwertyczna osobowość,  miejsce zamieszkania. Lissner zdecydowała, że jej bohaterkę będzie wyróżniał wysoki iloraz inteligencji, mocny kręgosłup moralny i zgorzkniały charakter ukształtowany przez ciągłe rozczarowania i samotność (właśnie te czynniki działają destrukcyjnie na proces socjalizacji panny Pilby). Młody wiek połączony z niezwykłą, ekscentryczną osobowością geniusza sprawiają, że nastolatka nigdzie nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca, ma problemy z odnalezieniem się w grupie, w efekcie czego zostaje wyrzucona poza społeczny nawias. Fabuła powieści skupia się na ukazaniu wewnętrznej przemiany zachodzącej w głównej bohaterce, jej stopniowym otwieraniu się na innych, pokonywaniu własnych uprzedzeń i hamujących ją ograniczeń.

Caren Lissner poruszyła w swej książce wiele ciekawych kwestii. Pisarka nie bała się sięgnąć po tematykę związaną z seksualnością, narkotykami, wiarą, przesuwaniem granic wyznawanych przez siebie zasad moralnych. Obecność tak poważnych wątków w fabule sprawiła, że ,,Carrie Pilby. Nieznośnie genialna" idealnie wpisuje się w subgatunek Young Adult.

Historia wykreowana przez Lissner pozytywnie mnie zaskoczyła. Autorce udało się stworzyć niebanalną, refleksyjną opowieść, która zdecydowanie wyróżnia się na tle zdominowanej przez romanse paranormalne i dystopie literatury młodzieżowej. Polecam nastoletnim miłośniczkom powieści obyczajowych i psychologicznych, ale nie tylko. Starsze czytelniczki również mogą czerpać przyjemność z lektury tej książki. 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Collins Polska

5 komentarzy:

 1. Podoba mi się, że książka aż tak się wyróżnia. Może się na nią skuszę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem nastolatką, ale mam nadzieję, że książka mi się spodoba - przekonałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również mam nadzieję, że książka Ci się spodoba :)

   Usuń
 3. Bardzo podobają mi się historie, w których bohaterowie muszą wyjść ze swojej skorupy, czy to nieśmiałości, czy też jakiś społecznych lęków, a my obserwujemy ich przemianę. Można z tego wyciągnąć sporo nauki dla siebie, a także uwrażliwić się na otaczający nas świat. :)
  Kolejny raz zaintrygowałaś mnie swoją recenzją. :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się zainteresować Ciebie tym tytułem.

   Usuń