środa, 20 lutego 2019

"Syrena i Pani Hancock" Imogen Hermes Gowar

Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 512
Rok wydania: 2019

Pewnego wrześniowego wieczoru w 1785 roku kupiec Jonah Hancock słyszy niecierpliwe pukanie do drzwi. W progu stoi jeden z jego najlepszych kapitanów, klnąc, plując i nerwowo przestępując z  nogi na nogę. Statek pana Hancocka przepadł. Ale kapitan przywiózł kupcowi coś, co swoją wartością znacznie go przewyższa… Wyłowionego z morskich odmętów dziwnego stwora, który bez wątpienia jest… najprawdziwszą syreną!
Kiedy plotka roznosi się po okolicznych dokach, kawiarniach i lupanarach, wszyscy chcą zobaczyć syrenę pana Hancocka. A on bardzo chce na tym cudzie zarobić. Zgadza się więc wypożyczyć osobliwą poczwarę do najsławniejszego domu rozpusty w Londynie.
W tym luksusowym przybytku czeka na pana Hancocka o wiele więcej syren. Znacznie groźniejszych i bardziej ponętnych niż jego morski stwór – gotowych dać mu szczęście, o którym marzy, lub zhańbić go i przywieść do zguby…


„Syrena i Pani Hancock” bez wątpienia zachwyci wszystkich miłośników angielskiej literatury klasycznej. Jeśli jesteście fanami prozy Charlesa Dickensa, Jane Austen lub Elizabeth Gaskell, historyczna, społeczno-obyczajowa powieść autorstwa Imogen Hermes Gowar powinna szczególnie przypaść Wam do gustu – mnie szalenie się spodobała.

Cała historia rozpoczyna się we wrześniu 1785 roku w Anglii. Czterdziestopięcioletni kupiec Jonah Hancock z niecierpliwością oczekuje na jakąkolwiek informację o swoim statku i ładunku, od którego zależy jego byt oraz przyszłość jego najbliższej rodziny. Zdziwienie i niepokój bohatera nie mają granic, kiedy zamiast upragnionych wiadomości w jego domu pojawia się kapitan jednostki wraz z niezwykłym pakunkiem, o którego zawartości będzie wkrótce mówił cały Londyn.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy pan Hancock oczekuje wieści o Kalliope,  sławna kurtyzana Angelica Neal zastanawia się, jakie podjąć działania, by zapewnić sobie wygodne życie po śmierci bogatego opiekuna, który nie zabezpieczył jej w swoim testamencie.

W normalnych okolicznościach ścieżki pana Hancocka i Angeliki zapewne nigdy by się nie przecięły. Uczciwy kupiec i zmysłowa prostytutka nie mają ze sobą nic wspólnego i teoretycznie nie powinny połączyć ich jakiekolwiek bliższe relacje, mimo to zrządzenie losu - a raczej pewne niezwykłe, morskie stworzenie - doprowadza do ich spotkania. Spotkania, które znacząco wpłynie na losy obojga, choć niekoniecznie w sposób, którego oczekiwałby czytelnik.

„Syrena i Pani Hancock” to współczesny utwór, który moim zdaniem stylem narracji rewelacyjnie nawiązuje do XVIII wiecznych, angielskich powieści. Imogen Hermes Gowar stworzyła subtelną, wolno rozwijającą się historię o życiu prostego kupca oraz ekskluzywnej kurtyzany, w której wiele miejsca poświęciła na przedstawienie sytuacji opuszczonych kobiet zmuszonych przez okoliczności do uprawiania nierządu. W trakcie lektury czytelnik śledzi nie tylko perypetie próbującej utrzymać się na powierzchni Angeliki, ale również jej młodziutkich koleżanek pracujących w ekskluzywnym domu uciech. „Syrena i pani Hancock” to w dużej mierze właśnie przejmująca opowieść poruszająca problematykę handlu kobietami oraz ich ciałem w XVIII wiecznej Anglii

Czy polecam tę powieść? Zdecydowanie tak! Uważajcie jednak i nie dajcie się zwieść tytułowi - „Syrena i Pani Hancock” nie jest romantyczną powieścią fantastyczną, w której fabuła koncentruje się na historii pięknej syreny z legend. W książce pojawia się to niezwykłe, morskie stworzenie, ale jego rola jest epizodyczna i niezbyt znacząca. „Syrena i Pani Hancock” to przede wszystkim świetnie napisana, poruszająca powieść historyczna - idealna propozycja dla każdego fana klasycznej literatury angielskiej.Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Albatros
 

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię takie historie... choć przyznaję, że nie zapowiadała się tak dobrze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie historia naprawdę pozytywnie zaskoczyła i bardzo przypadła mi do gustu, choć spodziewałam się po fabule czegoś innego.

      Usuń