wtorek, 26 lutego 2019

"SeeIT' Jagna Rolska

Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 304
Rok wydania: 2019

Rok 2117. Ziemia to tykająca bomba, która niedługo ulegnie zniszczeniu. Ludzkość musi opuścić planetę i uciec na bezpieczne Arki. Rząd światowy, w imię bezpieczeństwa, wprowadza coraz surowsze prawa, a społeczeństwo, coraz bardziej tłamszone, nie zdaje sobie sprawy z wielkiego oszustwa, w jakim bierze udział.
Czy Arki istnieją naprawdę? Czy ucieczka z Ziemi w ogóle jest możliwa? Co, jeśli rzeczywistość jest tylko złudzeniem? Grupa buntowników staje do nierównej walki z Rządem Światowym, a ich jedyną bronią jest wirus SeeIT.„SeeIT” Jagny Rolskiej to dobrze napisana postapokaliptyczna powieść science-fiction, utrzymana w klimacie powieści dystopijnych takich jak „Rok 1984” Orwella czy „Nowy wspaniały świata” Huxleya. To idealna propozycja przede wszystkim dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę właśnie z tym gatunkiem literackim.

Polska pisarka wykorzystuje w swej powieści charakterystyczne dla utworów dystopijnych motywy. Kiedy świat staje nad krawędzią zagłady, uprzywilejowana grupa polityków wykorzystuje ten fakt, by zyskać władzę totalną. Karmieni propagandą obywatele łatwo dają się omamić kłamstwom zręcznych manipulatorów. Jedynie mała garstka buntowników orientuje się w prawdziwej sytuacji panującej na Ziemi i podejmuje nierówną walkę o przywrócenie zniewolonym ludziom człowieczeństwa.

Jagna Rolska podzieliła swoją powieść na kilkadziesiąt rozdziałów, w których zastosowała polifoniczną narrację – dzięki temu czytelnik ma wgląd w działania niemal wszystkich członków ruchu oporu oraz ich głównego oponenta, przewodniczącego Wordswortha. Pisarka umiejętnie dawkowała informacje, by stale podsycać zainteresowanie odbiorcy. Choć wykorzystała ona w powieści znane i z pozoru ograne motywy, zrealizowała je fabularnie w ciekawy sposób.

Lektura „SeeIT” okazała się dla mnie niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza