czwartek, 24 maja 2018

"Naznaczeni śmiercią" Veronica Roth

Seria: Naznaczeni śmiercią (tom1)
Wydawnictwo Jaguar
Liczba stron: 536
Rok wydania: 2017

Pierwszy tom nowego cyklu autorki "Niezgodnej", którego gatunek można określić jako pogranicze sf i fantasy z elementami prozy psychologicznej.
Na planecie Thuvhe żyją dwa nienawidzące się wzajemnie i walczące o władzę ludy. Cyra i Akos mieszkają po dwóch stronach granicy. Ich losy splatają się brutalnie. Początkowa wrogość przeradza się we wzajemne ukojenie. Kiełkujące uczucie wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, obsesjom, wyobrażeniom. Bo dla każdego najtrudniejszym wyborem jest wybór samego siebie.


„Naznaczeni śmiercią” to pierwszy tom serii science-fiction autorstwa popularnej, amerykańskiej pisarki Veroniki Roth, która zauroczyła młodych czytelników dystopijnym cyklem „Niezgodna”.  Roth w swej kolejnej książce stworzyła intrygującą, wypełnioną sekretami opowieść z akcją osadzoną w fascynującym uniwersum otoczonym tajemniczym, przenikającym wszystko Nurtem, który obdarza ludzi wyjątkowymi mocami.

Pisarka przenosi czytelników na zamieszkaną przez dwa wrogie narody planetę Thuvhe. Akos Kereseth i Cyra Noavek to nastolatkowie należący do dwóch, skrajnie różnych światów. Akos należy do narodu Thuvhe, wiedzie spokojne życie trzeciego dziecka w rodzinie farmera i zasiadającej Wyroczni. Cyra jest młodszą siostrą okrutnego przywódcy buntowniczego ludu Shotet, którą Nurt obdarzył darem sprawiania bólu – ona sama również cierpi w każdej minucie swojego życia.

Kiedy Zgromadzenie (najwyższa władza w uniwersum wykreowanym przez Roth) ujawnia publicznie przepowiednie dotyczące losów wybranych  mieszkańców planety, Akos i jego starszy brat zostają porwani przez brutalnych Shotet, by stać się sługami rodziny Noavek. Chłopak zostaje poddany treningowi na wojownika, a następnie staje się osobistym sługą Cyry. Z czasem doświadczeni przez los bohaterowie nawiązują nić sympatii – choć teoretycznie są wrogami, odnajdują wspólny język i cele do zrealizowania.

W „Naznaczonych śmiercią” podobał mi się właściwie każdy aspekt fabuły - począwszy od głównego wątku opowieści, sposobu narracji, poprzez budowę świata przestawionego, po kreację bohaterów i sposób ukazania łączących ich relacji. Uważam, że powieść Veroniki Roth to kawał fajnej młodzieżówki science-fiction, w której autorka poruszyła ciekawą, momentami trudną tematykę ubraną w konwencję fantasy. Z jednej strony to mroczna, nie pozbawiona sporej dozy brutalności opowieść o głęboko zakorzenionych uprzedzeniach i wzajemnej niechęci, które prowadzą do wybuchu konfliktu między dwoma narodami. Z drugiej to historia o młodych, doświadczonych bólem i stratą ludziach walczących z przypisanym im, nie zawsze szczęśliwym, przeznaczeniem.   

Zdecydowanie polecam tę powieść. Jeśli lubicie fantastykę naukową, cenicie sobie dobrze wykreowanych bohaterów, chcecie przeczytać powieść z akcją osadzoną w oryginalnym uniwersum lub poszukujecie niebanalnej powieści z pogranicza powieści młodzieżowej i Young Adult, koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza