niedziela, 18 marca 2018

"Moja kuzynka Rachela" Daphne du Maurier

Wydawnictwo Albatros
Liczba stron: 400
Rok wydania: 2018
Emocjonująca i mroczna, wielowarstwowa opowieść zekranizowana z udziałem zdobywczyni Oscara, Rachel Weisz, oraz Sama Claflina.

Ambroży Ashley, właściciel posiadłości ziemskiej w Kornwalii, umiera z dala od domu, we Florencji, niedługo po poślubieniu dalekiej kuzynki, Racheli. Wychowanek Ambrożego, Filip, jest przekonany, że kuzynka Rachela przynajmniej częściowo odpowiada za śmierć jego opiekuna, i poprzysięga zemstę.

Los jednak chce inaczej. Niespodziewanie kuzynka Rachela, odziana we wdowią czerń, staje u bram rodzinnej posiadłości Ashleyów. A razem z nią do domostwa wkracza nieszczęście i… niepohamowana namiętność.

Kim naprawdę jest ta niezwykła kobieta z południa? Po co przyjechała? Czy listy Ambrożego, które odnajduje Filip, były majaczeniem chorego człowieka?

W czyją prawdę uwierzysz?

„Moja kuzynka Rachela” to dziewiętnastowieczna powieść, która ma w sobie coś z literatury obyczajowej, romansu, powieści detektywistycznej i gotyckiej. To niesamowicie klimatyczny utwór, w którym Daphne du Maurier dała popis swych pisarskich umiejętności.

Akcja książki krąży wokół wątku nagłej i tajemniczej śmierci Ambrożego Ashleya – kornwalijskiego właściciela ziemskiego, zadeklarowanego starego kawalera, który niespodziewanie dla wszystkich żeni się ze swą daleką, poznaną w trakcie leczniczego wyjazdu do Włoch kuzynką Rachelą. Początkowe doniesienia o szczęściu młodej pary, ustępują po dwóch latach niepokojącym, pisanym w tajemnicy przed żoną listom, w których Ambroży nagli swego młodego kuzyna Filipa – wychowanka i spadkobiercę majątku pozostawionego przez niego w Anglii - do przyjazdu do Florencji.

Dwudziestoczteroletni Filip wyrusza w podróż do willi Sangalletti, gdzie mieszkali państwo Ashley. Niestety na miejscu czeka na niego jedynie wiadomość o nagłej chorobie i śmierci ukochanego kuzyna, który zastępował mu ojca. Nie zastaje on w posiadłości wdowy, która po śmierci Ambrożego dość pospiesznie wyjechała. Niezrozumiałe zachowanie Racheli podsyca w Filipie podejrzliwość i niechęć w stosunku do jej osoby – czyżby miała ona coś wspólnego ze śmiercią swego męża?

Filip wraca do domu, gdzie niebawem pojawia się również znienawidzona przez niego Rachela z rzeczami Ambrożego, które chce mu przekazać. Przyjazd kuzynki burzy spokojne życie dwudziestoczterolatka, wprowadzając do niego chaos myśli i uczuć. Kim tak naprawdę jest Rachela i jakimi motywami się kieruje, przyjeżdżając do kornwalijskiego majątku? Czy to wyrafinowana i podstępna oszustka, a może jest ona pogrążoną w cierpieniu, niewinną wdową?

Powieść Daphne du Maurier to pięknie napisana, przepełniona tajemnicą historia, w której niczego nie można być pewnym. Nie wiadomo kto jest dobry, a kto zły, kogo cechuje szczerość, a kto jest jedynie zręcznym manipulatorem. Największą tajemnicą i niewiadomą tej powieści jest postać Racheli – prawdziwej kobiety fatalnej, która burzy spokój mężczyzn, którzy znaleźli się pod jej wpływem. Jestem pod ogromnym wrażeniem kreacji psychologicznej tej postaci.

Gorąco polecam ten tytuł wszystkim miłośnikom spokojnych, przesyconych atmosferą niepokoju i tajemnicy powieści gotyckich. Mnie ta powieść zachwyciła.  

 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Albatros


 

1 komentarz:

  1. Koniecznie muszę wpisać na listę powieści do przeczytania :) Nie słyszałam wcześniej o tym tytule :) Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

    OdpowiedzUsuń