sobota, 24 marca 2018

"Miasto świętych i złodziei" Natalie C. Anderson

Wydawnictwo: Initium
Liczba stron: 464
Rok wydania: 2017

Połączenie Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet z Zaginioną dziewczyną w zniewalającym kryminale, którego akcja osadzona jest w Kenii.W cieniach miasta Sangui żyje dziewczyna, która nie istnieje.

Gdy Tina wraz matką uciekły z Kongo do Kenii, liczyły na rozpoczęcie nowego życia i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znalazła pracę jako pokojówka w domu wpływowej rodziny, której głową jest Roland Greyhill, jeden z najbardziej szanowanych biznesmenów w mieście. Tina szybko dowiaduje się, że swoją fortunę Greyhillowie zbudowali na korupcji i przestępczym życiu. Kiedy więc jej matka zostaje znaleziona martwa w gabinecie pana Greyhilla, od razu ma pewność, kto jest sprawcą morderstwa.
Targana żądzą zemsty, Tina spędza kolejne cztery lata, próbując przeżyć na ulicach Sangui i pracując jako złodziejka dla Goondan, lokalnego gangu. To właśnie ta praca ostatecznie pozwala jej wrócić do posiadłości Greyhillów, gdzie będzie mogła wcielić w życie długo wyczekiwaną zemstę. Ale gdy tylko dziewczyna przekracza próg okazałej rezydencji, odzywa się ból starych ran, a wspomnienie dawnych przyjaźni wprawia w ruch niebezpieczny bieg zdarzeń, które mogą kosztować Tinę życie.
Czy chęć odkrycia niewiarygodnej prawdy o zabójstwie matki - i o jego powodach - pozwoli bohaterce przetrwać lawinę wydarzeń?


„Miasto świętych i złodziei” to wyjątkowa pozycja na rynku literatury młodzieżowej, która wprowadza powiew świeżości do sektora wydawniczego od lat zdominowanego przez fantastykę i romanse YA. Utrzymana w stylistyce noir powieść sensacyjno-przygodowa autorstwa Natalie C. Anderson to niebanalny utwór, w którym na czytelnika czekają sympatyczni bohaterowie, dobrze skonstruowana fabuła i szalenie ciekawe tło społeczno-polityczne.

Pisarka przenosi nas do Afryki, do fikcyjnego miasta Sangui, w którym mieszka Tina –  główna bohaterka i zarazem narratorka opowieści, szesnastoletnia sierota, złodziejka należąca do gangu Goondan. Nastolatkę poznajemy w jednym z przełomowych momentów jej życia. Tina realizuje właśnie jeden z punktów planu zemsty na Rolandzie Greyhillu - człowieku, którego uważa za mordercę swojej matki. Dziewczyna chce wykraść poufne dane biznesmena, by obnażyć przed światem jego machlojki, zniszczyć go, a później zabić. Perfekcyjny plan sypie się, kiedy syn Greyhilla – dawny przyjaciel Tiny – przyłapuje ją podczas włamania.

Spotkanie z Tiną jest dla Michaela szokiem, a jej oskarżenia wydają mu się absurdalne. Chłopak nie wierzy, że jego ojciec byłby zdolny do morderstwa z zimną krwią. Młody Greyhill próbuje przekonać Tinę, iż jest w stanie udowodnić, że to nie Roland zabił jej matkę, obiecuje również pomoc w odkryciu prawdziwego zbrodniarza, jeśli zrezygnuje ona z planu zniszczenia reputacji Rolanda. Tina, by zyskać na czasie, zgadza się przystać na warunki chłopaka.

Śledztwo, które początkowo miało stanowić tylko zasłonę dymną i zapewnić współpracownikom Tiny czas do działania, przynosi niespodziewane rezultaty. Czyżby Michael rzeczywiście miał rację i to nie jego ojciec stał za zamordowaniem Anju? Rozwiązanie zagadki czeka na bohaterów w ogarniętym konfliktami zbrojnymi Kongu, skąd pochodziła matka głównej bohaterki i skąd uciekła z Tiną lata temu.   

„Miasto świętych i złodziei” okazało się interesującą, kryminalną opowieścią o zemście oraz poszukiwaniu prawdy, w którą umiejętnie wpleciono wątki nawiązujące do współczesnej sytuacji społecznej i politycznej państw afrykańskich. Polecam ten tytuł Waszej uwadze, jeśli poszukujecie nietuzinkowej lektury.2 komentarze:

  1. Czytałam, całkiem fajna młodzieżówka, która nie jest tylko płytką opowieścią o miłości:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie to podobało mi się w tym tytule ;)

      Usuń