środa, 16 marca 2016

"Ofiara dla burzy" Dolores Redondo

Seria: Baztán (tom 3)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 544
Rok wydania: 2016

Emocjonująca podróż do Kraju Basków, gdzie mroczne legendy wciąż pozostają żywe… 
Kolejna powieść Dolores Redondo, znanej na całym świecie hiszpańskiej autorki thrillerów.
Niepowtarzalny klimat, w którym świat rzeczywisty miesza się z fantastycznym, magnetyczna atmosfera baskijskich legend i pełna napięcia, oryginalna fabuła nie pozwolą czytelnikowi oderwać się od tej książki.
W dolinie rzeki Baztán w niewyjaśnionych okolicznościach umiera niemowlę. Tajemnicza czerwona plamka na czole zmarłej dziewczynki wzbudza podejrzenia śledczych. Dochodzenie utrudniają dziwne zachowanie ojca dziecka i silna wiara babci, że za śmiercią wnuczki stoi Inguma, baskijski demon, który wysysa oddechy dzieci i wypija ich dusze podczas snu.
Czy dziewczynka zmarła przez przypadek? Czy ojciec mógł zabić z zimną krwią własną córeczkę? A może jej śmierci rzeczywiście winny jest mityczny demon?
Amaia Salazar musi rozwikłać tę mroczną zagadkę, jednocześnie zmagając się z własną przeszłością…


„Ofiara dla burzy” jest genialnym uwieńczeniem trylogii, której akcja rozgrywa się w dolinie Baztán. Powieść Redondo stanowi harmonijne połączenie kryminału z baskijską mitologią. Zaręczam wam, że warto przenieść się do przesyconego niezwykłością świata wykreowanego przez Redondo.

W dolinie Baztán ponownie dochodzi do niepokojących wydarzeń. Policja zatrzymuje mężczyznę, który „porwał” zwłoki swej zmarłej z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej córki. W trakcie zatrzymania mundurowi odkrywają na ciałku dziecka ślady mogące świadczyć o tym, że padło ofiarą morderstwa. Głównym podejrzanym staje się ojciec dziewczynki, którego dziwne zachowanie wzbudza niepokój inspektor Amaii Salazar. Śledztwo, jak bywało we wcześniejszych tomach, zaczyna zmierzać w dziwnym i mrocznym kierunku. Tropy prowadzą do Ingumy (mitycznego demona, który wysysa oddech śpiących) oraz pewnej sekty, w której dopuszczono się ponoć składania ofiar z dzieci. Śledztwo Amaii nabiera niezwykłego, przepełnionego niepokojem charakteru.

Trylogię „Baztán” cenię za niepowtarzalny, przesycony grozą i magią klimat. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu hiszpańskiej pisarki, która wspaniale połączyła gatunki takie jak kryminał, powieść grozy i fantastyka. Podziwiam złożoność i dopracowanie stworzonej przez Dolores Redondo opowieści, umiejętność autorki do budowania napięcia i niepokoju. Powieści składające się na trylogię stanowią spójną całość. Kolejne tomy odkrywają przed czytelnikiem kolejne odsłony mrocznego horroru rozgrywającego się w baskijskiej dolinie, gdzie ciągle żyje wiara w stare podania i przesądy. Fabuła „Ofiary dla burzy” przyniesie czytelnikowi odpowiedzi na większość pytań, które pojawiły się w poprzednich tomach. W finale dowiemy się wreszcie, jak rozwiąże się tajemnica głównej bohaterki, poznamy również inicjatora wszystkich mrocznych zdarzeń, które miały miejsce w dolinie.

Intrygujący wątek mitologiczno-kryminalny został wyjaśniony, jednak Dolores Redondo zostawiła sobie w zakończeniu furtkę, która daje jej możliwość kontynuowania opowieści o przygodach Amaii Salazar. Może akcja ewentualnej kontynuacji nie będzie rozgrywała się już w okolicach Elizondo, ale nie wątpię, że kolejna część  przygód pani inspektor byłaby równie interesująca, jak „podstawowa” trylogia. Mam naprawdę ogromną nadzieję, że pisarka zdecyduje się na stworzenie kolejnego mrocznego kryminału.

2 komentarze:

  1. kryminał, powieść grozy i fantastyka - to musi być rewelacyjne połączenie!

    OdpowiedzUsuń