czwartek, 25 kwietnia 2013

"Gildia Magów" Trudi Canavan

Seria: Trylogia Czarnego Maga (tom 1)
Wydawnictwo Galeria Książki
Liczba stron: 520
Rok wydania: 2009

Co roku magowie z Imardin gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich świadków kamień przenika przez barierę i ogłusza jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

Jakieś dwa lata temu po raz pierwszy próbowałam przeczytać „Gildię Magów” Trudi Canavan, niestety nie dałam rady – może to nie był czas na fantastykę? Ostatnio odczuwam dość spory pociąg w kierunku tego gatunku literackiego, więc nie namyślając się długo, sięgnęłam po wzmiankowaną powieść. Tym razem „Gildię Magów” połknęłam, moje odczucia były całkowicie inne niż dwa lata temu.

Fabuła książki nie jest skomplikowana i opiera się w zasadzie na jednym wątku. Podczas corocznego usuwania z miasta włóczęgów i żebraków dochodzi do incydentu. Główna bohaterka rzuca kamieniem w magów biorących udział w Czystce, ku jej konsternacji pocisk przechodzi przez magiczną barierę ochronną i rani jednego z czarnoksiężników. Wszyscy są w szoku. Reagujący instynktownie magowie rzucają zaklęcie, którego skumulowana siła zabija chłopca stojącego obok Sonei. Nastolatka jest przekonana, że magicy pragną jej śmierci, natomiast  im zależy na odnalezieniu dziewczyny, której przebudzona moc stanowi niebezpieczeństwo dla niej i całego miasta. Rozpoczyna się zabawa w kotka i myszkę, która będzie trwała przez znaczną część książki.

„Gildia Magów” jest przede wszystkim wprowadzeniem do całej trylogii. W tym tomie poznajemy głównych bohaterów, poznajemy miasto, w którym toczy się akcja powieści, dowiadujemy się nieco o magach i Gildii. Akcja pierwszego tomu „Trylogii Czarnego Maga” jest prościutka, bywają momenty, że jednostajna akcja nuży czytelnika, mimo to książkę czytałam z ogromną przyjemnością.

Pomimo swej fabularnej prostoty, „Gildia Magów” jest powieścią, której akcja mnie wciągnęła, polubiłam główną bohaterkę i jestem bardzo ciekawa co czeka ją w kolejnych tomach. Może pierwszy tom „Trylogii Czarnego Maga” nie jest wybitną powieścią fantastyczną, ale mnie lektura książki przyniosła wiele przyjemności. Wciągnęłam się w fabułę, z uwagą śledziłam poczynania głównej bohaterki. Szukałam lekkiej powieści fantastycznej i znalazłam ją. Cieszę się,  że mam na półce kolejne tomy trylogii i od razu mogę zabrać się za ich lekturę :)

7 komentarzy:

 1. Moja córka właśnie posiada całą serię i mnie usilnie namawia,żebym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli książki stoją już na domowej półce, to możesz spróbować i zobaczyć czy powieść przypadnie Ci do gustu :) Choć trylogia Canavan jest skierowana głównie do nastolatków, to mnie przypadała do gustu.

   Usuń
 2. Muszę w końcu znaleźć czas na zapoznanie się z twórczością pani Canavan.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ot, taka sobie powiastka. Mogła by być dobra, gdyby autorka posługiwała się lepszym stylem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i powiastka, ale czytało mi się doskonale :) Nie oczekiwałam od Canavan stylu Georga R. R. Martina ;)

   Przyznam, że w momencie, w którym fabuła powieści wciąga mnie do tego stopnia, że czuję się jakbym sama towarzyszyła bohaterom, kiedy słowa zmieniają się w obrazy, wtedy przestaję zauważać jakieś drobne niedociągnięcia.

   Usuń
 4. Mam w dmu ten tom, bo tata jest wielkim fanem Canavan, ale jeszcze nie miała okazji czytac :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś niezbyt interesuje mnie ta książka, ale może kiedyś po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń