wtorek, 13 maja 2014

"Grób rodzinny" Katarina Mazetti

Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron:  232
Rok wydania: 2014

Druga część opowieści o przedziwnej parze
Słodko-gorzka historia kobiety i mężczyzny, których losy nie miały prawa się połączyć. Ona – wykształcona bibliotekarka o wysublimowanym guście i upodobaniu do sztuki i minimalizmu, on – prostolinijny rolnik i hodowca krów.  Benny i Desirée postanawiają znów spróbować być razem, choć wszystko wskazuje na to, że nie uda im się stworzyć szczęśliwego związku. Jak wiele wyrzeczeń ich czeka, by stworzyć rodzinę? Czy miłość ma taką moc, by dokonać niemożliwego?

Kiedy okazało się, że powieść „Facet z grobu obok” ma swoją kontynuację, wiedziałam że muszę ją przeczytać. Katarina Mazetti urwała poprzednią część przygód Desirée i Benny’ego w takim momencie, że poznanie dalszej części stało się wręcz musem dla każdego czytelnika, któremu spodobała się niebanalna opowieść miłosna wykreowana przez pisarkę – byłam ogromnie ciekawa, czy bohaterom udało się w końcu stworzyć szczęśliwy związek, zastanawiałam się jak potoczyły się ich losy. Czy miłość zwyciężyła i pokonała bariery kulturowe? – musiałam uzyskać odpowiedź na to pytanie.

Pisarka wznawia akcję powieści od tego samego momentu, w którym ucięła poprzednią część – żadnych wstępów ani wprowadzeń. Czułam się, jakbym sięgnęła po dawno odłożoną powieść, którą zaczęłam czytać od zaznaczonego zakładką miejsca, z przyjemnością zauważyłam, że nie mam żadnego problemu z rozeznaniem się w akcji. Mimo dość długiej przerwy pomiędzy lekturą obu tomów, ciągle pamiętałam, co przydarzyło się bohaterom, to świadczy bardzo dobrze o tym tytule (książka wywarła na mnie na tyle pozytywne wrażenie, że ciągle o niej pamiętam). Wiemy, że postacie zaczęły układać sobie życie z kimś innym, że dzielące ich różnice były zbyt głębokie, by czuli się na siłach podjąć walkę o swój związek - mimo to Benny i Desirée dają sobie kolejną szansę. Rozpoczyna się kolejna seria prób i błędów, kolejna walka o stworzenie zgodnego i szczęśliwego związku. Czy się uda? A może przeciwności losu i różnice charakterów po raz kolejny ich rozdzielą?    
Nie spodziewałam się, że „Grób rodzinny” odbiorę aż tak pozytywnie, że nie będę w stanie oderwać się od powieści dopóki nie przeczytam jej do końca. Jestem ZACHWYCONA prostotą i życiową mądrością płynącą z historii stworzonej przez Katarinę Mazetti. Pisarka nie kombinuje, nie tworzy banalnego, słodkiego romansu. Bohaterowie powieści są na wskroś prawdziwi i właśnie to sprawia, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie. Benny i Desirée bardzo szybko stają się bliscy czytelnikom, ponieważ nie są wyidealizowanymi postaciami, które nie mają nic wspólnego z naszą codziennością. Do gustu przypadła mi dwugłosowość (na początku trzygłosowość) narracji, Mazetti dopuściła do głosu bohaterów, więc mamy okazję poznania różnych punktów widzenia.  

„Grób rodzinny” jest opowieścią o tym jak ciężko jest budować związek, oraz o tym, ile ludzie są w stanie poświęcić by się udało. Na miłość nie składają się czułe słówka i prezenty. Miłość to umiejętność pójścia na kompromis, to zdolność dopasowania się do tej drugiej osoby - Mazetti pokazała to w prosty i fajny sposób. Z zainteresowaniem obserwowałam przemianę, która stawała się udziałem bohaterów.  

Jeśli szukacie książki na wskroś prawdziwej, opisującej życie zwykłych ludzi to „Grób rodzinny” mogę polecić wam z czystym sercem.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

 

6 komentarzy:

 1. Zabawne, ciekawe, niecodzienne. Chyba też przeczytam. Zaintrygowałaś mnie!
  http://art-forever-in-my-mind.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie powieści Katariny Mazetti niezwykle trafiły do gustu :) Jeśli masz ochotę zapoznać się z twórczością tej autorki, to polecam zacząć od książki "Facet z grobu obok"(jest to pierwszy tom przygód Benny'ego i Desiree).

   Usuń
 2. Uwielbiam książki prawdziwe, opisujące realia, bo są one mi najbliższe. Nie czytałam jeszcze pierwszej części tej serii, ale widzę, że chyba trzeba nadrobić zaległości. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz książki opisujące realia, to powieści Mazetti powinny Ci się spodobać. Mnie urzekła prostota i przyziemność opowieści wykreowanej przez pisarkę. Na tle książek opisujących przygody pięknych i bogatych, taka opowieść o zwykłych ludziach i ich codziennych utarczkach jest miłym powiewem świeżości. Książki Mazetti szalenie mi się spodobały.

   Po lekturze "Grobu rodzinnego" doznałam swoistego czytelniczego orzeźwienia ;)

   Usuń
 3. Pierwsza część serii nie spodobała mi się, głównie dlatego, że nie mogłam wytrzymać z Bennym i Desiree, okropnie mnie wkurzali swoim zachowaniem! Raczej nie sięgnę po drugą część, ale nie mówię nie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie pierwsza część się podobała.

   W "Grobie rodzinnym" wkurzać może zachowanie Benny'ego, Desiree bardzo się zmieniła w tym tomie. Mam wrażenie, że bohaterka dojrzała i nieco przewartościowała swoje życie, podczas gdy bohater ciągle trwa w swych skostniałych poglądach,

   Usuń