piątek, 26 października 2012

"Cyrk nocy" Erin Morgenstern

Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 430
Rok wydania 2012

W wędrownym cyrku dzieją się rzeczy niezwykłe, bardziej niezwykłe niż popisy akrobatów i treserów. To cyrk magiczny, w którym do pojedynku stają zakochani, a ich bronią jest wyobraźnia. Londyński reżyser Chandresh Lefèvre postanawia stworzyć cyrk. Nie przypuszcza, że stanie się on areną rozgrywek między znanym prestidigitatorem a "mężczyzną w szarym garniturze", a raczej między ich wychowankami Celią i Markiem. Młodzi, nieświadomi konsekwencji walki, którą mają ze sobą stoczyć, kreują w cyrku wiele niezwykłych, magicznych przestrzeni. To stanowi sens ich zmagań i tło ich miłości. Jednak każda potyczka zbliża ich do końca, kiedy na placu boju może pozostać tylko jedno z nich... 

Opinie o „Cyrku nocy”, debiutanckiej powieści Erin Morgenstern, są podzielone, czytelnicy albo pieją z zachwytu i wychwalają tę książkę pod niebiosa, albo widzą w niej nudnawą opowieść z nie do końca dopracowaną akcją. Ja zdecydowanie zliczam się do pierwszej grupy. Dla mnie „Cyrk nocy” to jedna z tych magicznych opowieści, które przenoszą czytelnika do innego świata. Czytając książkę niemal czułam zapachy wypełniające cyrkowe namioty, nabrałam niesamowitej ochoty na jabłka w karmelu i popcorn polany czekoladą. Razem z bohaterami odwiedzałam kolejne atrakcje, i razem z nimi wzdychałam z zachwytu śledząc przygotowane dla widzów przedstawienia. Cyrk jaki wykreowała pisarka to miejsce dalece bardziej fantastyczne niż jakikolwiek prawdziwy cyrk, zarówno pod względem wyglądu jak i proponowanych atrakcji. 

Le Cirgue des Rêves – Cyrk Snów to miejsce wokół którego koncentruje się fabuła utworu rozgrywającego się na przełomie XIX i XX wieku. Niesamowity cyrk, który swe bramy otwiera wraz z zachodem słońca a zamyka je o brzasku, utrzymany w monochromatycznej kolorystyce czerni, bieli i szarości, to arena zmagań dwojga utalentowanych magików: Celii i Marca. Główni bohaterowie biorą udział w pewnym turnieju.  Gra, w którą uwikłani zostali Celia i Marco będąc jeszcze dziećmi, zarówno dla nich jak i dla czytelnika pozostaje wielką zagadką. „Cyrk nocy” przepełniony jest atmosferą tajemniczości i niedopowiedzeniami, które budują klimat i sprawiają, że z niezwykłym zainteresowaniem przewracałam kolejne karty książki. Tajemnice cyrku i historię zagadkowego pojedynku poznajemy wraz z bohaterami. Ze strzępków informacji dowiadujemy się na czym polega gra prowadzona przez magików oraz jaka jest jej stawka. Urok tej powieści tkwi właśnie w jej niedomówieniach. Wielką radość sprawiło mi odkrywanie kolejnych tajemnic, odwiedzanie ciemnych zakamarków cyrku i poznawanie kolejnych niesamowitych atrakcji. Cyrk Snów należy zwiedzać i poznawać samemu, tylko wtedy doceni się jego urok, dlatego nie zdradzę wam żadnych szczegółów fabuły, by nie popsuć waszej radości, kiedy sami zdecydujecie się na podróż po czarno-białych, krętych alejkach cyrku.

Opis wydawcy nasuwa myśl, że czytelnik sięgając po „Cyrk nocy” będzie miał do czynienia z romansem lub romansem paranormalnym. W tym miejscy chciałabym ostrzec wszystkie miłośniczki tych gatunków. W powieści występuje wątek miłosny, jednak jest on bardzo subtelny. „Cyrk nocy” w żadnym wypadku nie jest utworem skupiającym się na wątku uczuciowym, pamiętając o tym można oszczędzić sobie sporego rozczarowania płynącego z faktu, że po książce oczekiwało się czegoś innego. „Cyrk nocy” to historia, w której główną rolę odgrywa cyrk będący areną zmagań dwójki magików, to niesamowita powieść fantastyczna.   

Autorka „Cyrku nocy” zabrała mnie w  magiczną podróż po niezwykłym cyrku. Podróż tę odbyłam z szaloną radością i pewną nutką żalu, kiedy spostrzegłam, że przygoda zbliża się do końca. Powieść Erin Morgenstern okazała się rewelacyjną lekturą, którą jeszcze długo będę wspominała, i po którą na pewno jeszcze sięgnę. Ta historia całkowicie mnie zauroczyła. Mam nadzieję, że chociaż w snach będę mogła odwiedzić cudowny cyrk stworzony przez Erin Morgenstern . 

2 komentarze:

  1. Muszę przyznać, że narobiłaś mi apetytu na tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie niestety ta powieść nie oczarowała. A szkoda, bo liczyłam, że jednak tak się stanie. Więcej szczegółów znasz już z mojej recenzji.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń