czwartek, 28 czerwca 2012

"Błękit szafiru" Kerstin Gier (audiobook)

Cykl: Trylogia czasu (tom 2)
Wydawca: Egmont
Łączny czas nagrania: 10 godzin
Lektor: Małgorzata Lewińska

Błękit Szafiru to drugi tom Trylogii czasu. Gwen i Gideon wrócili właśnie z początku XX wieku. Ale sprawy tylko się skomplikowały. Czy Strażnicy mają rację, uznając Lucy i Paula za przestępców, czy też może mylą się w swej wierności hrabiemu de Saint Germain? Gwendolyn jako jedyna zdaje się mieć wątpliwości. Uczucia Gideona do Gwen zostają wystawione na najpoważniejszą próbę.„Błękit szafiru” to drugi tom „Trylogii czasu” – serii, która została napisana przez niemieckojęzyczną pisarkę Kerstin Gier. Dzięki uprzejmości portalu nakapanie.pl otrzymałam niezwykłą szansę poznania dalszych losów dwójki młodych podróżników w czasie – Gwen i Gideona. Muszę przyznać, że w przeciwieństwie do pierwszego tomu cyklu („Czerwień rubinu”), który przyjęłam nieco chłodniej niż większość czytelników, ta część trylogii całkowicie mnie zauroczyła – wielki wpływ miała na to niewątpliwie Małgorzata Lewińska, która czyta książkę.

Aktorka zaangażowana, by pełnić rolę lektorki tekstu, wspaniale interpretuje postacie oraz stara się zindywidualizować bohaterów. Uwielbiam sposób, w jaki pani Lewińska czyta wypowiedzi pojawiającego się w tym tomie gargulca-demona Xemeriusa. Nieco skrzeczący głos budzący we mnie skojarzenie ze starszą kobietą, słowa przerywane mlaskaniem, które jest całkowicie uzasadnione jako, że sympatyczny demon pełnił kiedyś rolę rynny wypluwającej wodę – te drobne elementy stają się charakterystycznymi cechami  mowy bohatera i sprawiają, że słuchający od razu wiem, która postać wypowiada się w danym momencie, Dbałość o zróżnicowanie języka postaci pokazuje, że aktorka bardzo dobrze przygotowała się do pracy. Małgorzata Lewińska musiała niewątpliwie poświęcić dużo czasu, by przemyśleć, w jaki sposób czytać tekst: jak modulować głos, jak interpretować dane fragmenty używając odpowiedniego tonu, czy też jakie dodatkowe efekty dźwiękowe zastosować. Szalenie spodobał mi się zwłaszcza sposób w jaki Lewińska czytała jedną z wypowiedzi Xemeriusa, który co jakiś czas prosił widzącą go Gwen rozczulającym głosem „Kupisz mi kota?” – chociażby dla tego krótkiego zdania, wtrącanego w najmniej spodziewanym momencie, przeczytanego w świetny sposób przez panią Lewińską, warto sięgnąć po „Błękit szafiru” w wersji audio. Nawet w chwili, w której to piszę, w moich uszach rozbrzmiewa głos demona co doprowadza mnie do niekontrolowanego chichotu.  Przed oczami staje niezwykły obraz – jedna z najbardziej charakterystycznych scen pochodząca z animowanej bajki „Shrek”: błagalnie patrzący kot w butach ;)  Słuchając wypowiedzi Xemeriusa, które w większości zabarwione są dużą dozą humoru, uśmiech sam wypełzał na usta, by przeobrazić się w niekontrolowany głośny śmiech, w kącikach oczu zbierają się łzy. W „Błękicie szafiru” występuje zresztą bardzo wiele zabawnych scen i dialogów, które stanowią niewątpliwy atut tej części cyklu.

Wielki plusem tego tomu są bohaterowie, zwłaszcza ci drugoplanowi: najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki Leslie, na tę dziewczynę, jej pomoc i dobre rady Gwen może zawsze liczyć. Pocieszny gargulec Xemerius jest niesamowicie zabawny, a przy tym, wydaje się być lojalnym pomocnikiem podróżniczki w czasie wspierającym nastolatkę, kiedy to przeżywa miłosne rozterki. Zarówno postać Leslie jaki i Xemeriusa zyskały sobie moją ogromną sympatię.

W „Błękicie szafiru” akcja wyraźnie się zawiązuje. W tekście powieści wplecione są fragmenty przepowiedni dotyczących Gwendolyn i Gideona, które podsycają ciekawość czytelnika. Podróże w czasie ukazane zostają ciekawiej niż w „Czerwieni rubinu”. Gwen bierze udział w pierwszych spotkaniach towarzyskich, w przeszłości trafia na swego dziadka, którego prosi o pomoc w rozwiązaniu pewnych tajemnic. Bohaterka spotyka się z podstępnym hrabią de Saint-Germain, który wyraźnie ma swoje plany wobec ostatniej podróżniczki w czasie, która jest obdarzona tajemniczą magią kruka. Akcja zdecydowanie nabiera tempa.

Recenzja opublikowana pierwotnie na portalu:

1 komentarz:

  1. Dziękuję za udział w mojej rozdawajce - jutro losowanie (a właściwie to już dziś).
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń