poniedziałek, 12 grudnia 2016

"Dziewczyna z Dzielnicy Cudów" Aneta Jadowska

Seria: Nikita (tom 1)
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2016

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.

Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?


Za magiczną barierą znajduje się Warszawa jakiej nie znacie - Warszawa podzielona i piekielnie niebezpieczna. Wars i Sawa dwa rozdzielone rzeką, przepełnione i niestabilną magią miasta, które wolelibyście omijać z daleka. Sawa jest opanowaną przez potwory ziemią straconą. Bardziej stabilny Wars zamieszkują ludzie o magicznej naturze, ale również to miasto ulega sile potężnych, nieprzewidywalnych zawirowań magii, które nieostrożnych mieszkańców potrafią przekształcić w krwiożercze bestie…

W kapryśnym Warsie mieszka główna bohaterka powieści Anety Jadowskiej. Nikita, Carmen Modliszka - kobieta wielu imion, Cień, bezlitosna płatna zabójczyni, która nie ufa nikomu i niczemu. Nikita zabiera czytelników w pasjonującą, pełną zasadzek i intryg podróż po ulicach trawionego magiczną czkawką Warsa.

„Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” to moje pierwsze, bardzo udane spotkanie z prozą Anety Jadowskiej. Pisarka swą powieścią udowadnia, że polskie urban fantasy może być równie niezwykłe i wciągające, jak publikacje zagranicznych autorów. Spin-off serii o Dorze Wilk to wypełniona akcją i tajemnicami, fascynująca powieść fantastyczna z ciekawie wykreowanymi, intrygującymi bohaterami.

Mam ogromną nadzieję, że Aneta Jadowska nie każe czytelnikom zbyt długo czekać na kontynuację przygód Nikity i jej partnera.
 

3 komentarze:

 1. Nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości tej autorki, ale dużo osób ją chwali. Może kiedyś się skuszę, choć może niekoniecznie na ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść jest świetna, bardzo mi się podobała, ale może rzeczywiście lekturę lepiej zacząć od serii podstawowej, czyli cyklu o Dorze Wilk. W "Dziewczynie z Dzielnicy Cudów" jest sporo nawiązań do głównego cyklu - nie czytałam go, więc nie wiem czy autorka nieco spoileruje wydarzenia z cyklu o Dorze, czy wprowadza w tym tomie całkiem nowe informacje.

   Usuń
 2. Ja jeszcze w ogóle nie znam prozy tej autorki. Wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń