czwartek, 24 września 2015

"Drugi syn" Alexander Söderberg

Seria Sophie Brinkmann i Hector Guzman (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 384
Rok wydania: 2015

Hector Guzman jest w śpiączce, a jego imperium powoli się rozpada. Sophie Brinkmann staje się pionkiem w grze, w której nie obowiązuje lojalność. Świat wokół niej naznaczony jest zdradą, bezwzględną przemocą i bezgranicznym złem. Chcąc przeżyć, musi spojrzeć w głąb siebie i znaleźć swoje mroczne „ja”.
 
Policjanci Antonia Miller i Miles Ingmarsson pracują dalej nad sprawą morderstw w restauracji Trasten. Im bliżej są rozwiązania, tym wyraźniej widzą, że tropy wiodą do jednej osoby – Sophie.


Trzy lata – tak długo przyszło czekać polskim fanom na trzymającą w napięciu kontynuację „Andaluzyjskiego przyjaciela” Alexandra Söderberga. Kilka godzin, jedna zarwana noc – tyle zajęło mi pochłonięcie rewelacyjnego „Drugiego syna”. 

Drugi tom trylogii noir o przygodach szwedzkiej pielęgniarki i szefa mafii to GENIALNA powieść sensacyjna. Gęsia skórka nie schodziła z mego ciała, podniecenie i niepokój rosły ze strony na stronę. JESTEM ZACHWYCONA.

Lekturze „Drugiego syna” towarzyszyły bardzo silne emocje – niepokój i oczekiwanie dominowały. Napięcie nie słabło nawet na moment. Nie mogłam oderwać się od powieści dopóki nie przewróciłam ostatniej strony.

Pętla coraz mocniej zaciska się na szyjach współpracowników pogrążonego w śpiączce Hermana Guzmana. Od wypadku mafiosa minęło pół roku, resztki grupy, pod przywództwem Arona Geislera, próbują ratować interesy, których nie zamknęła policja. Sophie zostaje wciągnięta w działalność Guzmana -  kobieta jest zmuszona zostać negocjatorką, Aron zleca jej, by uspakajała partnerów i kontrahentów Hectora, przekonywała ich o dobrym stanie przywódcy organizacji.

Na jednym ze spotkań Sophie otrzymuje kontrowersyjną propozycję, a raczej deklarację wrogiego przejęcia interesów Hectora przez konkurencję, nie przekazuje jednak informacji Geislerowi. Bez skonsultowania się z kimkolwiek, za plecami Arona i reszty współpracowników, próbuje podjąć negocjacje z Ralphem Hanke. Działania na własną rękę szybko obracają się przeciwko bohaterce. Już wkrótce Sophie zacznie przypominać zwierzynę otaczaną ze wszystkich stron przez myśliwych.

Rozpoczyna się szalona i niebezpieczna podróż po Europie i między kontynentami. Czy Sophie uda się wygrać z tak potężnymi siłami jak mafia i policja? Czy uda się jej znaleźć sojuszników w brutalnym i bezwzględnym świecie, do którego wprowadziła ją miłość do nieodpowiedniego mężczyzny?

„Drugi syn” jest utworem po brzegi wypełnionym akcją. Kiedy nie śledzimy losów Sophie, jesteśmy świadkami rozgrywek i knowań zepsutych policjantów, których zachowanie w niczym nie ustępuje zachowaniu najokrutniejszych przestępców. Śledzimy działania różnych grup przestępczych oraz płotek, które realizują plany szefów. Bez przerwy coś się dzieje. Fabuła rozwija się dynamicznie, akcja trzyma w napięciu i niejednokrotnie zaskakuje wspaniałymi i widowiskowymi zwrotami akcji – widać, że pisarz korzysta z doświadczenia, które zdobył jako scenopisarz.

W tym tomie bardzo ciekawie prezentuje się postać głównej bohaterki. Obserwujemy jak przeciętna kobieta pozwoliła wciągnąć się do niebezpiecznego świata mafii.  Wydaje się, że Sophie przyjmuje to, co wokół niej się dzieje na zimno. Bohaterka wypełnia polecenia zastępcy Guzmana i jego podwładnych, ale ciężko powiedzieć czy robi to z własnej woli, dla Hectora, czy ma w tym własny cel, liczy na ochronę. Czy sytuacja zmusiła ją chwilowego zapomnienia o kodeksie moralnym, czy pod wpływem miłości przeszła przemianę, która każe jej akceptować nielegalną działalność wybranka, czy mroczny świat pożarł pielęgniarkę i wypluł nową Sophie Brinkmann – dziewczynę i wspólniczkę mafioza? Czy to zdrajczyni? A może to matka, która za późno zdała sobie sprawę w co wplątała siebie i syna, i teraz z rozpaczą próbuje znaleźć wyjście z sytuacji, w której znaleźli się oboje? Postać głównej bohaterki niezwykle mnie intryguje i zastanawiam się, jak jej losami pokieruje Södeberg. Czy stanie się ona kobietą mafii, czy autor przygotował dla tej postaci inny scenariusz?  

Nie pozostaje nic innego, jak czekać na premierę kolejnego tomu tej świetnej serii.


Krótko:„Drugi syn” Alexandra Söderberga to idealna powieść sensacyjna. Polecam miłośnikom gatunku i utworów utrzymanych w stylistyce noir.
 

3 komentarze:

 1. Lubię, gdy książka tak wciąga. Mam ochotę na tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś zaczęłam czytać "Andaluzyjskiego przyjaciela" i nie bardzo mogłam się wczuć w akcję. Tyle, że to nie był dla mnie dobry czas na czytanie;p Myślę, że zacznę jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że drugie podejście wypadnie lepiej :)

   Usuń