sobota, 18 maja 2013

"Propozycja dżentelmena" Julia Quinn

Seria: Rodzina Bridgerton (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 352
Rok wydania: 2011

Sophie nawet nie marzyła, że znajdzie się na słynnym balu maskowym lady Bridgerton. Choć jest córką hrabiego, zła macocha uczyniła z niej swą służącą. Teraz, wirując w tańcu w ramionach Benedicta Bridgertona, Sophie czuje się jak księżniczka. Lecz wie, że czar musi prysnąć, gdy zegar wybije północ...
Kim była czarująca dama? Od tamtej magicznej nocy, gdy ją ujrzał, Benedict pozostaje nieczuły na uroki innych kobiet - może z wyjątkiem pewnej piękności w stroju służącej, która wydaje się tak niepokojąco znajoma...


Julia Quinn w swej powieści historycznej „Propozycja dżentelmena” nawiązuje bezpośrednio do baśni o Kopciuszku. Główną bohaterką utworu jest nieślubna córka hrabiego – Sophie Beckett. Richard Gunningworth hrabia Penwood podjął się opieki nad osieroconą dziewczynką, zapewnił jej dom i zadbał o jej edukację, ale nie obdarzył jej głębszym uczuciem, mimo to  Sophie jest szczęśliwa. Mało który bękart może marzyć o tym, iż zajmie się nim rodzony ojciec. Dziewczynka jest kochana przez służbę, ma zapewnioną wygodę i bezpieczeństwo, więc jej sytuacja wcale nie jest zła. Wszystko zmienia się, kiedy hrabia żeni się z wdową Reiling i  sprowadza do posiadłości jej córki.

Sophie liczyła, ze jej los się odmieni, że przyszywane siostry staną się jej przyjaciółkami. Niestety lady Araminta z trudem znosi obecność nieślubnej córki swego męża i stanowczo zakazuje Rosamundzie i Posy nawiązywanie bliższych kontaktów z dziewczynką. Sytuacja Sophie pogarsza się kiedy umiera jej ojciec, wtedy zostaje służącą macochy i jej córek.

„Propozycja dżentelmena” dzieli się na dwie części. Pierwsza koncentruje się na losach Sophie i jej życiu w domu hrabiego Penwood. Losy dziewczynki stanowią lustrzane odbicie losów Kopciuszka. Sophie pewnego wieczoru wymyka się na bal maskowy organizowany przez rodzinę Bridgerton. Na miejscu spotyka jednego z synów organizatorki. Benedict zakochuje się w zamaskowanej dziewczynie od pierwszego wejrzenia, jednak gdy wybija północ kobieta wymyka mu się, pozostawiając po sobie jedynie rękawiczkę z wyszytym monogramem. Bohater trafia do domu Penwoodów, jednak w córkach Araminty nie rozpoznaje tajemniczej kobiety, którą trzymał w ramionach. Lady Penwood odkrywa natomiast, że znienawidzona przez nią córka Richarda wymknęła się na przyjęcie. Wściekła kobieta wyrzuca Sophie na bruk.

Druga część powieści rozgrywa się dwa lata po balu. Sophie pracuje jako pokojówka. Los chce, że ponownie spotyka Benedicta. Mężczyzna nie poznaje dziewczyny, ale odczuwa do niej dziwny pociąg, który przeradza się w pożądanie. Bohater pragnie uczynić Sophie swą kochanką, choć ciągle kocha kobietę, którą spotkał lata temu na maskaradzie.

„Propozycja dżentelmena” to bardzo zgrabnie napisana powieść, której lektura dostarczyła mi niebywałej przyjemności. Choć pierwsza część książki stanowi niemal wierną kopię opowieści o Kopciuszku, to nie miałam żadnych negatywnych odczuć płynących z faktu, iż pisarka wykorzystała baśń – muszę powiedzieć, że to bezpośrednie nawiązanie nawet mi się spodobało. Druga część jest już oryginalnym dziełem autorki.

Powieść jest zabawna, sporo w niej humoru. Bohaterowie okazali się sympatycznymi postaciami, a sama historia jest romantyczna i słodka, ale nie przesłodzona. Bardzo podobał mi się sposób w jaki pisarka opisała przeobrażanie się uczuć Benedicta.

Utwór Julii Quinn przypadł mi do gustu.  „Propozycja dżentelmena” to piękny romans historycznym, który mogę polecić wszystkim miłośniczkom gatunku. Mam nadzieję, że inne powieści Julii Quinn są równie udane.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza