niedziela, 10 marca 2019

"Zakochany przez przypadek" Yoav Blum

Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 304
Rok wydania: 2019

W tej powieści nie ma miejsca na przypadek. Wszystko, co w niej znajdziecie, zostało starannie zaplanowane, a każde działanie profesjonalnie wykonane przez wykwalifikowanego agenta.
Po przeczytaniu tej książki nigdy więcej nie spojrzycie na zbieg okoliczności  w ten sam sposób.
A jeśli rozlany drink, spóźnienie na pociąg lub znalezienie na chodniku kuponu na loterię nie jest dziełem przypadku? A jeśli to część większego planu? A jeśli nie ma czegoś takiego jak przypadkowe spotkanie? A jeśli ludzie, których nie znamy, kształtują nasze przeznaczenie? A może nawet planują losy świata?


Czasami o życiu człowieka decydują zdawałaby się nic nieznaczące wydarzenia – rozlana kawa, uliczny korek, widok płaczącej dziewczyny, spadające z drzewa jabłko… Seria prostych wydałoby się wydarzeń może sprawić, że spotkamy miłość, unikniemy niebezpiecznego wypadku lub dokonamy odkrycia, które na zawsze zmieni świat. „Zakochany przez przypadek” autorstwa izraelskiego pisarza Yoava Bluma to magiczna opowieść o właśnie takich z pozoru nieznaczących zbiegach okoliczności i tajemniczych ludziach, którzy je wywołują, wpływając tym samym na losy przydzielonych im podopiecznych, a czasem i na losy całego świata.

„Zakochany przez przypadek” to opowieść o Guy’u, Ericu i Emily – trójce przyjaciół, kreatorach przypadków zajmujący się aranżowaniem sytuacji zmieniających ludzkie losy. To piękna, ale również mocno melancholijna opowieść, w której autor czaruje nie tylko magiczną fabułą, ale próbuje również odpowiedzieć na pytanie, czym w zasadzie są przypadki, przeznaczenie, szczęście oraz miłość. Czy nasze życie rzeczywiście składa się ze zbiegów okoliczności? A może wszystko - każde, nawet najmniejsze wydarzenie – jest wynikiem wielkiego, boskiego planu, tudzież efektem ciężkiej pracy i precyzyjnego planowania tajemniczych, czasem przypominających aniołów stróży, kreatorów przypadków?

Powieść Yoava Bluma to zaskakujący utwór, który wymyka się prostym definicjom. Trudo przyporządkować go jednoznacznie do jakiegokolwiek gatunku literackiego. Teoretycznie jest to powieść o miłości, ale bardzo daleko jej do typowego romansu. Występują w tym utworze wątki fantastyczne mające charakter metafizyczny, które dość mocno nawiązują do realizmu magicznego. Utwór ma w sobie wiele cechy powieści filozoficznej. Czytelnik odnajdzie w nim również pewną dozę wątków kryminalno-sensacyjnych. Pisarz stworzył wielowarstwową, bogatą i wartościową powieść, która jest równie złożona co kreowane przez bohaterów powieści przypadki wpływające na ludzkie życie.

Jestem zauroczona tym tytułem, choć okazał się czymś całkowicie innym niż początkowo się spodziewałam.Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Albatros
 
Wyzwanie „W 80 książek dookoła świata”. Przystanek Izrael   

1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki, a okładka wygląda cudownie :)

    OdpowiedzUsuń