wtorek, 22 stycznia 2019

"Okrutny książę" Holly Black

Seria: Okrutny Książę (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 424
Rok wydania: 2018


Krwawa zbrodnia na zawsze odmienia los trzech sióstr. Zostają porwane do świata elfów, bajecznego Elysium. Upływa dziesięć lat; Jude pragnie za wszelką cenę odnaleźć swoje miejsce w krainie elfów – lecz dumni elfowie gardzą śmiertelniczką, a wzgardliwszy od innych jest książę Cardan, najmłodszy i najokrutniejszy z potomków Najwyższego Króla.
By zdobyć pozycję na Dworze, musi rzucić Cardanowi wyzwanie – a następnie ponieść konsekwencje.


Muszę coś wyznać. Kiedy sięgałam po „Okrutnego księcia” nie wiedziałam o tej książce prawie nic – nie zapoznałam się bliżej z opisem, nie czytałam opinii innych czytelników. Wiedziałam o tej powieści tylko tyle, że jest to fantastyka, ma ładną okładkę i  często gości na fotografiach bookstarammerów (zwłaszcza zagranicznych). Kupno tego tytułu było impulsem i - jak bywa w wypadku takich spontanicznych, książkowych zakupów - do lektury wcale nie było mi spieszno, co ostatecznie wyszło mi na dobre, bo nie będę musiała czekać długo na kontynuację książki, która okazała się tak rewelacyjna, że zarwałam dla niej noc.

Akcja powieści Holly Black rozgrywa się w magicznym świecie Elysium zamieszkanym przez pięknych, ale złośliwych przedstawicieli Faerie. Opowieść koncentruje się przygodach Jude, siedemnastoletniej śmiertelniczki, która dziesięć lat temu - wraz z siostrą bliźniaczką i przyrodnią siostrą będącą w połowie fearie - została uprowadzona ze świata ludzi do krainy elfów. Nastoletnia bohaterka próbuje odnaleźć swoje miejsce w przepełnionym czarami świecie, w którym traktowani z pogardą śmiertelnicy są najczęściej jedynie otumanionymi magią sługami wróżek. Jej trudną z powodu pochodzenia sytuację pogarsza niestety fakt, że stała się obiektem drwin i okrutnych żartów najmłodszego syna Najwyższego Króla, tytułowego Okrutnego Księcia Cardana i jego oddanych przyjaciół.

Charakterna, przepełniona dumą Jude nie ma zamiaru biernie poddawać się okrucieństwu i z całą mocą walczy z prześladowcami. Nie wie, że swoją postawą zwraca na siebie uwagę wysoko postawionego Faerie, który wciąga ją w sam środek prowadzonej przez siebie gry.

Czy Jude będzie gotowa zaakceptować konsekwencje swoich działań, kiedy otrzyma wreszcie szansę na wywalczenie sobie pozycji na elfowym dworze? W świecie wróżek wszakże wszystko ma swą cenę, a walutą za przysługę na ogół nie są pieniądze…

„Okrutny książę” to fantastyczna opowieści przepełniona magią, okrucieństwem, zbrodnią i intrygami, z ciekawą, ambitną i pełnokrwistą główną bohaterką, którą nietrudno obdarzyć sympatią. Niesamowicie podobało mi się, jak pisarka wykreowała postać Jude, to jak nie przypomina ona większości poznanych przeze mnie bohaterek fantastycznych powieści młodzieżowych. Podoba mi się fakt, że główna bohaterka powieści rozwija się wraz z postępem fabuły, że wydarzenia, w których uczestniczy mają wpływ na zmiany zachodzące w jej zachowaniu i sposobie myślenia. Zresztą kreacja psychologiczna wszystkich postaci stoi w „Okrutnym księciu” na wysokim poziomie, a Holly Black stworzyła naprawdę nietuzinkową grupę postaci.

Utwór amerykańskiej pisarki okazał się dla mnie bardzo przyjemną w odbiorze opowieścią, której fabuła wciągnęła mnie jak ruchome piaski. Zachwycił mnie wykreowany przez Holly Black, zamieszkany przez magiczne istoty świat, zachwycili stworzeni przez nią bohaterowie, porwała mnie wymyślona przez nią, lekko baśniowa historia.

Jeśli poszukujecie dobrego, młodzieżowego fantasy nieco w stylu „Gry o tron,  kochacie motyw wróżek i silne kobiece bohaterki, których życie nie jest podporządkowane poszukiwaniu miłości, to polecam Wam gorąco „Okrutnego księcia”!
 

4 komentarze:

 1. Jestem bardzo ciekawa tego świata, o którym piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć.
  Pisałam do Ciebie maila trzy miesiące temu, ale nie otrzymałam odpowiedzi, więc spróbuję napisać tutaj, bo zależy mi na tym.
  Chciałabym prosić o zareklamowanie mojej II edycji przedwojennego konkursu literackiego „Już nie zapomnisz mnie”. Uczestnik może napisać pracę w dowolnym klimacie i gatunku, więc ma duże pole do popisu. Wystarczy obudzić swoją wyobraźnię. Do wygrania są cenne nagrody, m.in. książki, gazety i płyty CD. I edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem.
  https://przedwojenny-konkurs.blogspot.com
  Niech pamięć o przedwojennych artystach trwa, a osoby lubiące pisać – doskonalą swoje pióro pisarskie. W zamian mogę dodać link do Twojego bloga u siebie w zakładce "Współpraca" w ramach podziękowań.
  Grafiki reklamujące konkurs: http://przedwojenny-konkurs.blogspot.com/2018/10/bannery-konkursowe-ii-edycja.html
  Jeśli zgodzisz się zareklamować konkurs, odezwij się do mnie na maila przedwojenny.konkurs@gmail.com

  Ślę serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesujący konkurs, nie przypominam sobie jednak, bym otrzymała wiadomość w jego sprawie. Podejrzewam, że mail mógł trafić do spamu i dlatego mi umknął :(

   Usuń