niedziela, 12 lutego 2017

"Szóstka Wron" Leigh Bardugo

Seria: Szóstka Wron (tom 1)
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 496
Rok wydania: 2016

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków.
Jeden niewykonalny skok.
Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, która z pozoru wydaje się niewykonalne:
– włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy)
– uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat)
– przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać).
Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.

Leigh Bardugo napisała rewelacyjną, trzymającą w napięciu powieść fantastyczną, która szczerze mnie zachwyciła. „Szóstka Wron” to doskonale skonstruowany, dopracowany w najdrobniejszych detalach tytuł. Dobrze wykreowani, fascynujący bohaterowie; niezwykły świat przedstawiony; doskonale przemyślana, pełna niespodzianek i zwrotów akcji fabuła – wszystkie te elementy składają się na niesamowitą, rozpalającą emocje powieść, od której nie sposób się oderwać.

Sześcioro nastoletnich, niezwykle utalentowanych gwiazd półświatka podejmuje się wykonania zadania, które wydaje się niewykonalne. Młodzi, ale doświadczeni i bezwzględni przestępcy mają włamać się do niezdobytej twierdzy – Lodowego Dworu – z której mają uwolnić griszę mogącego zachwiać kruchą, polityczną równowagą świata. Jeśli drużynie Kaza Brekkera się uda, na uczestników misji czeka bogactwo umożliwiające spełnienie głęboko skrywanych pragnień, zamknięcie starych spaw i rozpoczęcie nowego, niezależnego życia. Porażka w najlepszym razie oznacza uwięzienie w twierdzy, a w najgorszym śmierć z rąk przedstawicieli konkurencyjnych gangów wynajętych do realizacji tego samego zadania lub strażników druskelle strzegących bezpieczeństwa Lodowego Dworu. Drużyna Wron rozpoczyna pełen niebezpieczeństw i emocjonujących zwrotów akcji wyścig z czasem i własnymi, głęboko skrywanymi słabościami.

„Szóstka Wron” to książka napisana w świetnym stylu. Polifoniczna narracja pozwala czytelnikom poznać szóstkę głównych bohaterów – ich charaktery, życiowe cele, mroczną przeszłość i plany na przyszłość. Drużyna tytułowych wron to zbieranina fascynujących, silnych charakterów, których nie sposób nie polubić. Bardugo ma niewątpliwy talent do kreowania pełnokrwistych postaci - bohaterowie są bardzo mocnym punktem powieści.

Dużym atutem tego tytułu jest również pełna niespodzianek fabuła.  Autorka wspaniale buduje atmosferę, wprowadza dynamiczne, pełne napięcia zwroty akcji, które rozpalają czytelnicze emocje. Lektura „Szóstki Wron” dostarczyła mi mnóstwa pozytywnych wrażeń.
 

2 komentarze:

  1. Dużo dobrych słów czyta się o tej książce, w końcu będę musiała ją przeczytać! ;)

    OdpowiedzUsuń