wtorek, 28 lipca 2015

"Szklana zupa" Jonathan Carroll

Seria: Vincent Ettrich (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 296
Rok wydania: 2005 


„Szklana zupa” to kontynuacja „Białych jabłek” Jonathana Carrolla. Zastanawiam się dlaczego tak długo czekałam z lekturą tej powieści, przecież jej fabuła to czysta, skondensowana i zwariowana magia!

Vincent i Isabelle oczekują narodzin dziecka. Chaos jednak nie zrezygnował z pościgu i pozbycia się pary oraz ich potomka – ludzi, którzy mogą zagrozić jego świadomemu istnieniu. Mroczna siła postanawia uwięzić bohaterkę w śmierci, by tam urodziła swoje dziecko, chce wykorzystać do tego Simona Hadena oraz najlepsze przyjaciółki bohaterki – Leni i Florę.

Fabuła „Szklanej zupy” jest zwariowana i szalona, przesycona oniryzmem i niesamowitością. Surrealistyczny, ulepiony z fragmentów snów świat przedstawiony fascynuje. Nigdy nie wiadomo, co czeka na kolejnej stronie – czy Bóg, który przybrał niecodzienną formę, czy paczka karmelków robiąca za pasażera autobusu. Autor stworzył genialny i barwny świat, a kreacja zaświatów to dla mnie istny majstersztyk.

Nie potrafię w pełni wyrazić mojego zachwytu nad „Szklaną zupą”. Jestem kłębkiem emocji - gdybym znalazła się w powieściowym, przesyconym magią Wiedniu, pewnie fruwałabym nad ziemią jak balonik. Ta powieść upaja jak wino, jest jak ambrozja. Jest szalona i inteligentna, intrygująca i skłaniająca do refleksji.  Tylko zakończenie następuje zbyt szybko i pozostawia poczucie niedosytu – to jedyny minus tego tytułu.

2 komentarze:

 1. Czytałam "Białe jabłka" i były po prostu szalone :D "Szklana zupa" jeszcze przede mną, jednak muszę przyznać, że do tej bardziej "zaginającej czasoprzestrzeń" prozy Carrolla podchodzę ze sporą rezerwą. Wolę jego "Krainę Chichów", "Kości księżyca" czy trylogię Crane's View.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Szklana zupa" jest równie szalona jak "Białe jabłka" :)

   Ja znam tylko mini serię o Vincencie Ettrichu (uwielbiam) i "Na pastwę aniołów", wspomniane przez Ciebie tytuły są jeszcze przede mną.

   Usuń