wtorek, 15 stycznia 2013

"Po tamtej stronie ciebie i mnie" Jess Rothenberg

Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 416
Rok wydania: 2012

Rozdzierająca i rozgrzewająca duszę opowieść o dziewczynie, która kochała tak mocno, że aż pękło jej serce, i która raz jeszcze poświęciła swoje życie, by uratować ukochanego. 
Pęknięte serce na skutek szoku po przeżytym dramacie to przypadek opisany w medycynie.
Artykuł w „Wall Street Journal” zainspirował Jess Rothenberg do napisania niezwykłej metaforycznej i filozoficznej powieści Po tamtej stronie ciebie i mnie.

Śmierć naszych bliskich pozostawia w nas ból i rozpacz, ale czy na pewno tylko my cierpimy? A jeśli po drugiej stronie życia nasi bliscy przeżywają ostateczne rozstanie równie dramatycznie? Brie Eegan zmarła jako niespełna szesnastoletnia dziewczyna, jej serce nie wytrzymało zawodu miłosnego i dosłownie pękło na pół. Nastolatka po swej śmierci trafia w zaświaty. Jej małe niebo to miejsce, w którym bez ograniczeń może pogrążać się w radosnych wspomnieniach swego życia. Jednak Brie musi iść dalej, a jedynym sposobem na wyrwanie się z monotonnego pozagrobowego istnienia jest zaakceptowanie swego stanu i tego, że już nigdy nie będzie częścią świata żywych.

Brie spotyka w zaświatach Patricka. Tajemniczy chłopak, który jest starszy od bohaterki o kilka lat, staje się jej opiekunem i przewodnikiem. To on przeprowadzi Brie przez kolejne etapy śmierci: Wyparcie, Gniew, Przekupstwo, Smutek i Akceptację. Patrick pokaże swej podopiecznej drogę na Ziemię w nadziei, że dziewczyna odegrawszy się na chłopaku, który doprowadził do jej śmierci, odzyska spokój ducha. Jednak uczucia Brie są zbyt silne. Miłość i nienawiść oddziela bardzo cienka linia. Nastolatka ciągle kocha Jacoba, targają nią nadzieja i pragnienie zemsty. Co zrobi zraniona dziewczyna, której największym pragnieniem jest żyć i być kochaną? Czy Brie zaakceptuje swój los, czy będzie się buntować? Zaciekawionych odsyłam do książki.

„Po drugiej stronie ciebie i mnie” Jess Rothenberg, to jedna z bardziej poruszających powieści jakie ostatnio czytałam, cudna i piekielnie, a właściwie wypada powiedzieć niebiańsko, romantyczna historia. Pierwszoosobowa narracja pozwala czytelnikowi na zagłębienie się w uczuciowym świecie nastolatki, która miała przed sobą całe życie. Brie targają sprzeczne i silne emocje. Kiedy piętnastolatka odkrywa, że po jej śmierci świat dalej istnieje, a ci których pozostawiła starają się ułożyć swe życie już bez niej, czuje się zraniona tym faktem. Na Ziemi nie ma już dla niej miejsca, dziewczyna może pełnić jedynie rolę obserwatora, a to co widzi nierzadko głęboko ją rani. Pisarka rewelacyjnie opisała złożone uczucia targające bohaterką, dzięki temu Brie nie stała się kolejną schematyczną przedstawicielką romansów paranormalnych - naiwną nastolatką, zakochaną na zabój w idealnym chłopcu.

Podczas lektury „Po drugiej strony ciebie i mnie” odczuwałam mnóstwo emocji. Począwszy od radości, poprzez współczucie, aż do głębokiego smutku i wzruszenia. Końcówka, która przedstawia według mnie jedną z najpiękniejszych historii miłosnych, doprowadziła mnie do łez. Ostatnie strony czytałam ze ściśniętym gardłem.

Zniechęcona całym mnóstwem banalnych i schematycznych romansów paranormalnych skierowanych do nastoletnich dziewczyn, z dużą ostrożnością podchodziłam do powieści Jess Rothenberg. Wbrew wszelkim przewidywaniom, debiutancki utwór amerykanki okazał się fantastyczną i wartościową lekturą. Wiem, że jeszcze nie raz sięgnę po ten tytuł, który wyzwolił we mnie całe mnóstwo różnorodnych emocji.

6 komentarzy:

 1. Lubię takie emocjonujące lektury,dlatego z ogromną przyjemnością przeczytam "Po tamtej stronie ciebie i mnie".

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, zgadzam się całkowicie! Jestem świeżo po lekturze i wciąż nie mogę zapomnieć tych wszystkich emocji, które mną targały podczas czytania powieści! Brie jest wspaniała, a Patrick... <3 Bosze, jak ja ryczałam na końcu! Nie, stop - ja ryczałam prawie cały czas! :]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeżywałam dokładnie to samo. Patrick i jego historia nie mają sobie równych :)

   Usuń
 3. przeczytałam, jest dokładnie tak jak mówisz: wzrusza i zmusza do refleksji. łzy płyną nie raz.
  naprawdę miło wspominam "Po tamtej stronie ciebie i mnie" i z pewnością do niej kiedyś wrócę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała recenzja, zapraszam również na moją stronę oraz recenzję książki "po tamtej stronie ciebie i mnie" http://moznaprzeczytac.pl/po-tamtej-stronie-ciebie-i-mnie-jess-rothenberg/

  OdpowiedzUsuń