środa, 8 marca 2023

"Ptaki i inne opowiadania" Daphne du Maurier

Wydawnictwo Albatros
Liczba stron: 304
Rok wydania: 2023

Gatunek: nowela

Motywy: niebezpieczne ptaki, zbrodnia, groza, tajemnica 

„Ptaki i inne opowiadania” to zbiór sześciu podszytych grozą utworów autorstwa Daphne du Maurier. W skład książki wchodzą tytułowe „Ptaki”, które rozgłos zyskały dzięki ekranizacji Alfreda Hitchcocka, „Monte Verita”, „Jabłonka”, „Prowincjonalny fotograf”, „Pocałuj mnie jeszcze raz” oraz „Stary”.  

Zaskakujące, tajemnicze, przepełnione suspensem i mrokiem, który subtelnie wkrada się do fabuły – takie są nowele opublikowane w tym zbiorze. Z pozoru to proste historie, obrazki z codziennego życia bohaterów z różnych warstw społecznych, w których normalność wkradają się z czasem strachy rodem z koszmarów.

Przepełnione grozą „Ptaki”, zawierające w sobie elementy kryminału „Prowincjonalny fotograf” oraz „Pocałuj mnie jeszcze raz” to moi zdecydowani ulubieńcy tej antologii. Pisarka w tytułowy opowiadaniu ukazała prawdziwą wirtuozerię w budowania napięcia. „Prowincjonalny fotograf” oraz „Pocałuj mnie jeszcze raz” to zaskakujące utwory z wybornymi wątkami kryminalnymi, które aż chciałoby się czytać dalej. „Jabłonka” mimo niewielkiej objętości jest opowiadaniem nasyconym symboliką, z pozoru to prosta historia obyczajowa o niezbyt szczęśliwym małżeństwie, w której z czasem pojawia się fantastyczny twist. Opowiadanie zdecydowanie składania do refleksji, a uważny czytelnik bez trudu odnajdzie w tej historii psychologiczną głębię. „Monte Verita” to z kolei fascynujące opowiadanie o grozie skrywającej się wśród górskich szczytów, w którym również znalazło się miejsce na szczyptę fantastyki. „Stary”, historia zamykająca zbiór, dla mnie okazała się najbardziej zaskakująca – pisarka mistrzowsko poprowadziła narrację w taki sposób, by czytelnik nie miał nawet szansy odkrycia drzemiącej w nowelce tajemnicy.

Daphe du Maurier w „Ptakach” dała prawdziwy popis swojego pisarskiego kunsztu. Angielka doskonale odnalazła się w krótkiej formie literackiej, tworząc niezwykle klimatyczne, przesycone poczuciem narastającego zagrożenia nowele, o których czytelnik myśli jeszcze długo po zakończeniu lektury, wyobrażając sobie, jak mogłyby potoczyć się dalsze losy wykreowanych przez autorkę bohaterów.

 

Współpraca barterowa z wydawnictwem Albatros

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz