sobota, 23 września 2023

"Paryski apartament" Lucy Foley

Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 396 (e-book)
Rok wydania: 2022

Gatunek: thriller

Motywy: zaginięcie, prywatne śledztwo, Paryż, ekskluzywna kamienica, sąsiedzi z tajemnicami


„Paryski apartament” Lucy Foley to wciągający thriller, którego akcja rozgrywa się w ekskluzywnej, paryskiej kamienicy. Bardzo podobał mi się obecny o powieści klimat – nieco klaustrofobiczny z narastającym stopniowo poczuciem zagrożenia.

Jess - uciekająca przed problemami w jakie wpakowała się w Anglii główna bohaterka powieści - postanawia przenieść się na jakiś czas do mieszkającego w Paryżu przyrodniego brata Benjamina. Na miejsc okazuje się, że jego mieszkanie - choć siostra uprzedzała go o swoim przyjeździe, a on sam zadeklarował, że będzie na nią czekał - jest puste. Mężczyzna zostawił portfel i klucze, a jego telefon milczy…

Choć Jess i Ben nie byli ze sobą blisko, kobieta nie wierzy, że brat mógłby wystawić ją do wiatru i zniknąć bez żadnego słowa wyjaśnienia, dlatego rozpoczyna amatorskie śledztwo, by go odszukać.

„Paryski apartament” to powieść będąca wariacją na temat motywu zamkniętego pokoju. Ben znika ze swojego mieszkania, a Jess postanawia podjąć się poszukiwań brata, który dzięki uprzejmości kolegi ze studiów zamieszkał w snobistycznej, strzeżonej kamienicy. Narracja powieści jest prowadzona z kilku perspektyw. Czytelnik śledzi poszukiwania głównej bohaterki, dostaje również wgląd w życie sąsiadów jej brata, którzy znali zaginionego, ale niekoniecznie darzyli go sympatią. Stopniowo na światło dzienne wychodzą mroczne sekrety lokatorów domu przy Rue des Amanta oraz ich złożone relacje z Benem.

Lucy Foley napisała według mnie świetny thriller. Pisarka umiejętnie budowała napięcie, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem strzępki kryminalnej intrygi, wykreowała również w swojej opowieści niezwykłą atmosferę. Uwielbiam historie rozgrywające się w zamkniętych, pełnych sekretów i niebezpieczeństw lokalizacjach, które stają się pułapką dla bohaterów, a w czytelniku wzbudzają dreszcz strachu - mieszczący się w ekskluzywnej kamienicy paryski apartament z tej powieści okazał się właśnie takiego rodzaju niepokojącym miejscem akcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz