środa, 21 lipca 2021

"Letnie przesilenie" Anna Langner

Wydawnictwo Kobiece
Imprint :Niegrzeczne książki
Liczba stron: 376
Rok wydania: 2021

Kiedy Oliwia staje przed posiadłością Leśniewiczów, czuje się nieswojo. W Starej Sośnie nic nie jest takie, jakie się wydaje. Mała dziewczynka twierdzi, że ktoś odwiedza ją w nocy, jej neurotyczną matką miotają emocje, a ojciec biznesmen znika w lesie na długie godziny. Są jeszcze intrygujący bracia bliźniacy uwielbiający mącić Oliwii w głowie. I jest on. Las, który ją obserwuje.

Oliwia za chwilę wejdzie w głąb – dzikiej namiętności, tajemniczego lasu, ale i mrocznej, zręcznie uknutej intrygi. Komu zależy, by przejąć kontrolę? Co ukrywa przed nią dziwna rodzina z leśniczówki? Któremu z braci można ufać? W noc letniego przesilenia spełnią się wszystkie słodkie obietnice, ale i potworne groźby.

W taką noc możesz tylko krzyczeć. Najgłośniej, jak potrafisz.

Dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl mogę podzielić się z Wami dzisiaj opinią  o jednym z najlepszych i nietuzinkowych erotyków, jakie miałam do tej pory okazję przeczytać! Spodziewałam się przyjemnej lektury, ale nie sądziłam, że będzie ona aż tak genialna w swojej kategorii.

„Letnie przesilenie” Anny Langner to powieść, która wymyka się prostym, literackim podziałom. Niegrzeczny erotyk z elementami thrillera, a może powieść grozy z pikantnymi wstawkami? Naprawdę trudno mi określić, czym tak naprawdę jest ta książka. Jedyne czego jestem pewna to fakt, że jest to świetnie napisana, momentami mega niepokojąca i kontrowersyjna, trzymająca w napięciu opowieść, która totalnie mnie kupiła.

O czym jest ta historia? Główna bohaterka Oliwia przyjeżdża do imponującej leśniczówki położonej w niewielkiej miejscowości Pnącza, gdzie ma zająć się w trakcie wakacji pięcioletnią córką państwa Leśniewiczów. Pnącza to dziura zabita dechami, a jedynymi towarzyszami młodej studentki pedagogiki będą dwaj dorośli bracia Heleny, jej ekscentryczna matka, pomoc domowa, okazjonalnie znajomi  młodych mężczyzn i sam pan Leśniewicz. Dziewczyna już na wstępie czuje się dziwnie w pełnym tajemniczych odgłosów i cieni domu, jej samopoczucia nie poprawia otwarta wrogość Olgierda (młodszego bliźniaka Leśniewicza), a spotkanie z wcześniejszą opiekunką Heleny, która ponoć zwariowała, podsyca jej niepokój, który udziela się także czytelnikowi.

W miarę upływu czasu zaczyna pojawiać się coraz więcej pytań o naturę gospodarzy i oplecionego bluszczem domu położonego na skraju lasu. Wokół Oliwii zaczyna dziać się coraz więcej dziwnych rzeczy. Anna Langner zdecydowanie wie, jak budować napięcie. Pisarka prowadzi opowieść w taki sposób, że ani bohaterka, ani czytelnik do końca nie wiedzą, co jest prawdą, a co stanowi tylko wytwór podsycanej prowincjonalnymi plotkami wyobraźni zestresowanej dziewczyny z miasta.

„Letnie przesilenie” jest rewelacyjnym, pełnym tajemnic thrillerem, ale to również niegrzeczny erotyk, więc warto poświęcić chwilę na omówienie tego aspektu książki. Choć w powieści pojawiają się naprawdę mocne, czasem brutalne sceny, to nie przytłaczają one czytelnika, nie odniosłam również wrażenia, że jest ich bardzo dużo - to nie one stanowią trzon fabuły. W tej powieści znajdziecie bardzo przemyślaną i intrygującą historię, do której sceny seksu są dodatkiem – dla mnie to ogromny plus. Bardzo podobało mi się jak pisarka budowała pełne napięcia relacje pomiędzy postaciami. W książce znalazło się sporo świetnie poprowadzonych, przepełnionych humorem dialogów (rozmowa w sklepie z bielizną to złoto!). Kolejnym ogromnym plusem tej powieści jest obecność w niej pewnych motywów słowiańskich, nie bez przyczyny tytuł tej książki to „Letnie przesilenie” - o tych wątkach nie chcę jednak pisać, bo zdecydowanie warto odkryć samemu, co kryje się za tytułem książki.

Mama wrażenie, że polski rynek powieści erotycznych jest obecnie wręcz zalewany utworami, w których rodzime pisarki na siłę umiejscawiają akcję swoich utworów za granicą. Anna Langner „Letnim przesileniem” udowadnia, że można stworzyć świetny, wciągający erotyk rozgrywający się w polskich realiach. Jeśli jesteście fanami gatunku, szukacie mocnej (nie tylko pod względem erotycznym) powieści z oryginalnymi wątkami, to gorąco polecam sięgnąć właśnie po utwór Ani Langner.  Pamiętajcie, że ten tytuł to mariaż erotyka i powieści grozy, więc musicie być przygotowani na kilka brutalnych i dość problematycznych wątków, które mogą nie spodobać się wrażliwym czytelnikom.

PS Na końcu książki możecie znaleźć play listę pisarki, która genialnie koresponduje z treścią książki i podkręca obecną w powieści mroczną atmosferę – warto puścić sobie te utwory podczas czytania lub zaraz po zakończeniu lektury ;)

Tę powieść, a także inne Nowości w atrakcyjnych cenach znajdziecie w TaniaKsiazka.pl Polecam szczególnie zajrzeć do działu Książki dla kobiet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz