sobota, 4 maja 2024

"Kane. Bogowie w mroku" Karl Edward Wagner

Seria: Kane (tom 1)
Wydawnictwo Vesper
Liczba stron: 616
Rok wydania: 2024

Gatunek: fantastyka

Motywy: przemoc, wojna, spiski, krwawe bitwy, nienawiść, zemsta, przygoda, główny bohater inspirowany postacią Kaina

 

„Kane. Bogowie w mroku” autorstwa Karla Edwarda Wagnera to zbiór czterech utworów o przygodach okrutnego, lubującego się w przemocy, obłożonego klątwą najemnika, który sieje chaos i zniszczenie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Kane u zarania dziejów zbuntował się przeciwko szalonemu bogu i zabił brata, wprowadzając tym samym przemoc do raju. Za karę za swoją zbrodnię został on skazany na wieczną tułaczkę po świecie. Jako czytelnicy śledzimy kolejne krwawe przygody naznaczonego piętnem mordercy Kane’a wędrującego przez czas i przestrzeń skonstruowanego przez Wagnera świata.

„Kane. Bogowie w mroku” zawiera w sobie powieść „Sploty mroku”, trzy opowiadania - „Zaduma nad żalem w mym sercu”, „Zimne światło”, „Miraż” – oraz wiersz „Cień anioła śmierci”. Wydanie zostało także wzbogacone o przygotowane przez Marcina Pągowskiego dodatki:  glosariusz, esej „Chronologia sagi o Kanie” (którego nie przeczytałam, bo przedmowa ostrzega o tym, że znajdują się w nim informacje dotyczące dalszych części cyklu) oraz „Wspomnienia o Karlu Edwardzie Wagnerze”.

Pod względem fabularnym trzy utwory są dość powtarzalne i skupiają się przede wszystkim na aspekcie krwawych walk głównego bohatera z kolejnymi przeciwnikami. Powieść „Sploty mroku”, w której da się zauważyć wpływy prozy H.P Lovecrafta jest swoistym połączenie fantasy i utworu spod znaku weird fiction. To historia wojny pomiędzy Pellinem i cesarstwem Thovnostenu. Kane zostaje zatrudniony jako dowódca wojsk pragnącej zemścić się na byłym mężu władczyni Pellinu.  „Zaduma nad żalem w sercu” to mająca cechy horroru historia walki z nadprzyrodzonym wrogiem w odciętym od świata, zasypanym śniegiem dworze barona Troylina (ten utwór to mój faworyt w tym zbiorze, bardzo lubię mroczne opowieści, w których tajemnicze zło poluje na bohaterów uwięzionych w odciętej od reszty świata przestrzeni) . „Zimne światło” to z kolei opowieść o potyczce Kane’a z opętanym misją oczyszczania  świata ze zła Krzyżowcem Gaethaa i jego poplecznikami rozgrywająca się w niemal wymarłym, pustynnym miasteczku Sebbei. Ostatnie, najkrótsze opowiadanie „Miraż” ma nieco inny charakter niż pozostałe trzy utwory. To historia, w której ranny po walce, znużony swoim długim życiem bohater daje się oczarować wampirzycy, dzięki której może zaznać namiastki śmierci.

Karl Edward Wagner stworzył intrygującego bohatera, którego postać zainspirował biblijny Kain. Kane to z jednej strony bardzo fascynująca dla mnie postać (uwielbiam sięgać po retellingi i wszelkiego rodzaju utwory, w których odnajdę motywy czy wątki inspirowane innymi dziełami literackimi; zawsze ciekawi mnie, jak pisarze sięgający po klasyczne motywy i postacie wykorzystają je w swojej prozie), z drugiej jest to bardzo odpychający bohater, a właściwie antybohater - arcyczarny charakter, któremu ciężko kibicować czy go polubić, ponieważ – zwłaszcza w pierwszych utworach ze zbioru – pokazuje on jedynie twarz odpychającego, bezwzględnego zabójcy ubóstwiającego walkę i chaos. Ciekawość dalszych przygód Kane podczas lektury mieszała się u mnie często z niechęcią do jego postaci, a także pewną dozą znużenia wynikającą z nasycenia utworów bardzo szczegółowymi opisami jego krwawych potyczek – może gdybym dawkowała sobie kolejne historie przez dłuższy czas, zamiast czytać cały tom od razu, uniknęłabym poczucia przytłoczenia nagromadzeniem opisów scen walki.

„Kane. Bogowie w mroku” to ciekawa fantastyka oparta na motywach charakterystycznych dla heroic fantasy, przy czym Wagner okazał się pisarzem przewrotnym i odwrócił główną cechę tego subgatunku i bohaterem swojego cyklu opowieści  uczynił czarny charakter, który walczy dla osiągnięcia własnych korzyści i samej przyjemności płynącej z walki, a nie po to, by przeciwdziałać złu. Według mnie opowieści o Kanie śmiało można by określić terminem anti-heroic fantasy, by czytelnik miał lepsze rozeznanie w tym, po jaki typ opowieści sięga i czego tak naprawdę może spodziewać się po lekturze – a może spodziewać się brutalnych i krwawych opowieści o przygodach nieśmiertelnego zabójcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz