niedziela, 14 lipca 2019

"Las zna twoje imię" Alaitz Leceaga

Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 576
Rok wydania: 2019

Fascynująca, tajemnicza i mroczna opowieść o sile i determinacji kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn i o pełnej pasji walce o przetrwanie.

Sekret ukryty głęboko w lesie. Dwie siostry, które łączy więcej, niż dzieli.

Ród kobiet z niezwykłym darem.

Pod koniec lat 20. ubiegłego wieku Estrella i jej siostra bliźniaczka, Alma, miały wszystko, o czym tylko mogły zamarzyć – jako córki markiza, właściciela dworku i kopalni żelaza, dorastały w luksusie… Lecz przyszło im też dźwigać ogromne brzemię.

Estrella i Alma to spadkobierczynie niezwykłego daru przekazywanego z pokolenia na pokolenie w żeńskiej linii rodziny. A ich życie naznaczone zostało piętnem przepowiedni, według której jedna z nich umrze, zanim skończy piętnaście lat. Tak zaczyna się pełna magii i pasji historia, która prowadzi czytelnika śladami głównej bohaterki, niezwykłej kobiety, która mimo strachu przed niebezpieczeństwami nie zawaha się zrobić tego co konieczne, aby obronić swoją ziemię i dziedzictwo zapisane we krwi.

Porywająca powieść o miłości, zazdrości i zemście. Pełna tajemnic saga rodzinna w stylu Isabel Allende i Kate Morton, nastrojowa niczym gotyckie powieści sióstr Brontë.


„Las zna twoje imię” autorstwa Alaitz Leceagi to zdecydowanie jedna z najlepszych i najpiękniejszych książek, jakie miałam okazję przeczytać w tym roku, a także w dotychczasowym życiu. Hiszpańska pisarka zaczarowała mnie i uwiodła niczym zręczny iluzjonista, który potrafi sprawić, że jego publiczność zaczyna wierzyć w prawdziwą magię.

Autorka przenosi czytelników nad malownicze, baskijskie wybrzeże, gdzie w okazałej willi Soledad dorastają obdarzone niezwykłymi darami siostry Zuloaga – ułożona Alma i buntownicza Estrella. Przepełniona pasją, goryczą i magią historia koncentruje się na opisie spętanego konwenansami, wypełnionego przeszkodami życia sióstr i związanych z nimi kobiet zmuszonych znaleźć sposób na przetrwanie w brutalnym i bezwzględnym świecie rządzonym przez mężczyzn.  

Powieść Alaitz Leceagi jest pełna kontrastów. To opowieść gotycko mroczna i bolesna, przepełniona nastrojem melancholii oraz ogromnym poczuciem niesprawiedliwości, zarazem jest ona wypełniona nadzieją, ukazuje kobiecą siłę, determinację i spryt. Z jednej strony to trudna, wyzwalająca w czytelniku poczucie złości i bezradności historia osadzona w realiach, w których kobieta była całkowicie bezsilna, a jej los zależał od kaprysów mężczyzn („Cokolwiek się stanie i cokolwiek zrobią mężczyźni, zawsze pozostaną bez winy, nie zapominaj o tym. To ciebie będą prześladować złe języki i plotki, więc uważaj na to, co robisz” – przypomina sobie główna bohaterka, kiedy z powodu mężczyzny zostaje wyrzucona ze szkoły). Z drugiej to cudowna, podnosząca na duchu opowieść o budzących podziw zręcznych i silnych manipulatorkach, które gotowe są na wszystko, by zapewnić sobie byt i chronić siebie oraz swoich bliskich

„Las zna twoje imię” to przepiękna powieść wpisująca się nurt literatury kobiecej oraz narracji realizmu magicznego, z dość mocno zaznaczonymi wątkami feministycznymi, z fabułą utrzymaną nieco w stylu mrocznej powieści gotyckiej. Brak mi słów, by w pełni wyrazić mój zachwyt i w pełni oddać emocje, jakie wywołała we mnie ta książka. Zakochałam się w historii stworzonej przez Alaitz Leceagę, w jej cudownej narracji i niezwykłych, wielowymiarowych bohaterkach, w obecnej w utworze magii. Z zapartym tchem śledziłam klimatyczną, przepełnioną emocjami opowieść o niezwykłych siostrach Zuloaga – fascynujących dziewczynkach, później kobietach, których zachowanie czasem mnie denerwowało, ale o wiele częściej wzbudzało głęboki podziw.

Jeśli kochacie mroczne sagi rodzinne, realizm magiczny i opowieści o silnych kobietach, z całego serca polecam Wam „Las zna twoje imię” Alaitz Leceagi. Ja jestem zauroczona tym tytułem i dopisuję go do listy ulubionych lektur.Za możliwość przeczytania tej niezwykłej książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Albatros
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz